Dinçer Lojistik’ten RPA yazılım robotları

Türkiye lojistik sektörünü geleceğe taşıma vizyonuyla teknolojisini yenilikçi çözümlerle güçlendirme hedefiyle faaliyet gösteren Dinçer Lojistik, son olarak RPA (Robotic Process Automation – Robotik Süreç Otomasyonu) sistemini devreye aldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Dinçer Lojistik CTO’su Murat Şencan, RPA’in metaforik yazılım robotlarına veya yapay zekaya, kısaca dijital işçilere dayalı bir iş süreci otomasyon teknolojisi biçimi olduğunu belirterek sistemin, yapımında herhangi bir düşünme yetisi ve zeka gerektirmeyen işlerin doğrudan robot tarafından yapılmasını sağlayan bir yazılım olduğunu ve bu yüzden “yazılım robotları” olarak da adlandırıldığını söyledi.

Sistemin en önemli avantajının hız kazandırmak olduğunu vurgulayan Murat Şencan, “RPA ile iş süreçleri daha belirgin hale geliyor. Yazılı olmayan süreçler yazılı hale geliyor, tüm işlemler kayıt altında tutulabiliyor, hata tespiti kolaylaşıyor” dedi. Sistemin bir diğer avantajının ise çalışanların işlerini hafifletmesi olduğunu dile getiren Şencan, sözlerine şöyle devam etti: “RPA kullanımı, insan kaynakları hatalarını minimize ediyor. Ayrıca bu sistem sayesinde müşterilerle olan ilişkilerimizde, onlara hızlı cevap verebilme avantajına sahip oluyoruz. Talep yönetimlerinde ise RPA, müşteri ya da saha ekiplerinden gelen taleplerin daha hızlı bir şekilde karşılanmasına yardımcı oluyor. Bu durum müşteri memnuniyetini arttırılmasını sağlıyor.”

Büyük ölçüde işgücü tasarrufu

RPA kullanımının Dinçer Lojistik’e büyük ölçüde işgücü tasarrufu sağlayacağının da altını çizen Şencan, “Birinci fazda 10 adam/gün tasarruf yapılacak. Böylece çalışanlar, daha etkin kullanılabilecekleri alanlara yönlendirilecek. Örneğin, ilk etapta RPA kullanımı ile işleri hafifleyen çalışanlarımız, RPA süreçlerinde analiz çalışmalarında görevlendirilecek” şeklinde konuştu.

Bir ayda tamamlandı

RPA kullanımına geçiş sürecinin Dinçer Lojistik AR-GE departmanı tarafından bir ay gibi bir sürede tamamlandığını açıklayan Murat Şencan, sistemin Opet akaryakıt muhasebeleştirme, irsaliye işlemleri gibi günlük yapılan standart işlemlerde Dinçer Lojistik’e yüzde 70 ile yüzde 80 arasında hem yüksek verimlilik, hem de yüzde sıfır hata avantajı sağladığını vurguladı.

Ayrıca önümüzdeki dönemde, RPA kullanımının Dinçer Lojistik’in birçok departmanında yaygınlaştırılmasının da planlandığını belirten Şencan, şirketin 11 farklı bölümünden bu konuda talep toplandığını ifade etti.