Dijital Türk Lirası ile ilk ödeme işlemleri gerçekleşti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemlerinin gerçekleştirildiğini duyurdu.

Proje’nin birinci faz çalışmaları dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerinin 2023 yılının ilk çeyreğine kadar devam edeceğini belirten TCMB, yaptığı resmi açıklamada, “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam edilecektir” ifadelerine yer verdi.

Teknolojik gereksinimlerinin yerine getirilmesinin ardından, Dijital Türk Lirası’nda bir sonraki adım dijital kimliklendirme ve hukuki çalışmalar yer alacak.

TCMB tarafından geliştirilen kripto para birimi, 1 TL’ye sabitlenecek ve Dijital Türk Lirası ile ilk alışverişin 2023 yılında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Kaynak: https://www.dijitalekonomi.com.tr/

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE