Diablo Immortal’ın kapalı beta süreci tamamlandı

Blizzard’ın, oyun serilerinden biri olan Diablo’nun mobil versiyonu olan Diablo Immortal’ın 2021 Ekim ayında başlayan kapalı beta test süreci 2022 Ocak ayının başında sona erdi.

Bir yıla yakın süredir kapalı beta test sürecinde olan Diablo Immortal, yeni birçok güncelleme ve geliştirme ile oyuncuların beğenisine sunulmaya hazırlanıyor. Test sürecinde oyunda PvP ve PvE oyun modları, sosyalleşme ve grup oyunları, savaş bileti, oyun içi satın alma öğeleri, kontrolcü desteği, set öğeleri gibi birçok alanda geliştirmeler yapılırken Cycle of Strife oyun modu ve Paragon Dünyası sisteminde de birçok yeniden yapılanma ve iyileştirme yapıldı. Ayrıca oyuna yeni Necromancer sınıfı da eklendi.

Oyun direktörü Wyatt Cheng, test sürecine katılan oyuncuların sekiz oyunculu “Helliquary” baskın modunu çok beğendiğini belirterek, Helliquary modu ya da zindan baskınlarında kazanılan ödüllerin de daha zengin olacağını dile getirdi. Oyunun ana amacının her zaman iblisleri yok ederek ekipman kazanmak ve bu ekipmanların eşit şekilde her oyuncu için erişilebilir olmasını sağlamak olduğunu da ifade eden Wyatt Cheng, satın alınabilen oyun içi öğelerin ve savaş biletindeki içeriklerin oyuncular arasında eşit olmayan bir rekabet yaratmaması adına birçok öğenin güncelleneceğini de söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Modun içindeki bölüm sonu canavarlarının zorluk dereceleri dengelenirken, her ay yeni bir canavar da oyuna eklenecek. Her bölüm sonu canavarı için birden fazla zorluk derecesi olacak, böylece her seviyeden oyuncu takım arkadaşlarıyla birlikte bu özel modun tadını çıkarabilecek. Ayrıca sistemsel olarak daha dengeli gruplandırma, maç eşleşmesi ve oyun modu kontrol mekanizmalarında ve görsellerinde de iyileştirmeler yapılacak.”

Cycle of Strife oyun modu ve Paragon Dünyası sistem geliştirmeleri

Kıdemli Sistem Tasarımcısı Kris Zierhut ise, oyunun sistemine ve oynanışa dair yapılan birçok geliştirmeyi paylaştı. Kapalı beta sürecinde, ikincil teçhizat yuvalarını set eşyaları ile doldurmayı sağlayan yeni bir oyun sonu teçhizat sistemi uyguladıklarını söyleyen Zierhut, bir özel sete ait yeteri kadar teçhizat giyildiğinde karakterlerin ekstra güçlendirmeler kazanabileceğini, oyuncuların oynanış tarzlarına göre özel setleri toplamak istediklerinin farkında olduklarını ve ayrıca oyuna birçok tarzda yeni ve özel set ekipmanlarını ekleyeceklerini de belirtti.

Oyun içindeki sosyalleşmeyi artırmak ve seviye farklarından dolayı yaşanan sıkıntıları da çözmek için birçok geliştirme ve değişiklik yaptıklarını aktaran Zierhut, “Oyunun sevilen içeriklerinden biri olan Cycle of Strife oyun modunun yapısı tamamen değiştirildi. Mod yapısı bundan böyle karanlık evler ve ölümsüzler arasında bir kapışma olmak yerine birbirleri ile mücadele eden klanlar arasındaki çarpışmaya dayalı olacak. Hem oynanış sürecini hem de klan üyeleri arasındaki sosyalleşmeyi artırmayı hedefleyen bu oyun modunda bir klan oluşturulduktan sonra bütün üyeleri gölgelere katılmış olacak. Eğer bir oyuncunun karanlık klanı, diğer klanları yener ve ölümsüzleri de alt etmeyi başarırsa o klan “Ölümsüz Klan” olacak ve iki farklı karanlık klanı “Ölümsüz Müttefik Klanlar” olarak yanlarına alabilecekler” dedi.

Zierhut ayrıca oyunda çok fazla vakit geçirerek yüksek seviyelere ulaşan oyuncular ile düşük seviye oyuncuların deneyimlerinin eşitlenmesi için yeni bir “yakalama” sistemini hayata geçirdiklerini de ifade ederek, “Oyuncular, maksimum seviyeye ulaştığında, ganimetini geliştiren, Paragon ağaçları boyunca ilerlemeye izin veren, karakteri daha güçlü kılan ve özelleştirilmiş bir hale getiren Paragon seviyeleri kazanmaya başlayacaklar. Her sunucu, her gün iki seviye yükselen bir Paragon seviyesine sahip olacak. Bir oyuncunun seviyesi, bu Paragon seviyesinin altındaysa, daha fazla deneyim puanı kazanacak. Ancak oyuncu Paragon seviyesinin dört seviyeden fazla üstündeyse daha az deneyim puanı kazanacak. Böylece oyuncuların ilerlemeleri eşitlenmiş olacak. Ayrıca daha yüksek seviyeli oyuncuların, ekipmanlarını geliştirmek için daha fazla materyal toplaması gerekecek. Düşük seviyeli oyuncular ise daha az materyal ile daha hızlı gelişim gösterebilecekler. Böylece takım arkadaşları, karakter seviyelerinden dolayı oyunda ayrılmak zorunda kalmayacak ve eşit şekilde oyundan keyif alabilecekler” şeklinde konuştu.