Depremzedelerin yerini gösteren portal oluşturuldu

Başarsoft, deprem olur olmaz adrese dayalı yardım çağrılarından yola çıkarak “Depremde Yardım İhtiyaçları Haritalandırma Portalı’nı hayata geçirdi.

Portal, depremde yollar ve binaların yıkıldığı, adres tabelalarının kaybolduğu durumlarda koordinata dayalı ulaşım sağlıyor ve yardım ekiplerini yardım istenen enkazlara yönlendiriyor.

Herkes giriş yapabilir

Portal, sadece Başarsoft ekibinin değil, ihtiyaç duyan herkesin yardım talebini girebilmesine göre planlandı. Yeni talepleri düzgün şekilde girebilmek için portala basit bir “+” butonu eklendi. Bu “+” butonuna basıldığında veri giriş ekranına ulaşılıyor ve kişinin ismi, bulunduğu adres, en son hangi tarihte haber alındığı, battaniye ve yiyecek ihtiyacı gibi bilgiler sisteme kaydedilebiliyor.

Uygulama cep telefonlarından ve yüksek internet kapasitesi gerektirmeden çalışabilmesi için basit bir web arayüzü olarak planlandı. Bu sayede herhangi bir uygulama indirmek, yüklemek, kaydolmak gibi sınırlayıcı adımlar yok. Burada toplanan veriler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tüm kamu kurumlarına harita tabanlı bilgiler sunan CBS Genel Müdürlüğü’ne ve AFAD’ın AYDES uygulamasına aktarılmaya başlandı.

Yardım noktaları yükleniyor

Çözümlenmiş, geçerliliğini yitirmiş veriler ileride portaldan kaldırılacak ancak şimdilik tarih ve saat ekleyerek güncelliğin korunmasına özen gösteriliyor.

Portala; bölgedeki depremzede ve yardım ekiplerinin kullanabilmesi için açık ve çalışan eczaneler, yardım dağıtım noktaları, geceyi geçirmek için sıcak ve güvenli toplanma alanları da eklenecek.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE