Deneyap Teknoloji Atölyelerinde ilk ders

Deneyap Teknoloji Atölyeleri tarafından 27 il, 38 merkezde gerçekleştirilen ve 15 bin 954 öğrencinin kıyasıya mücadele ettiği kabul sınavını kazanan ve 3 yıl boyunca Deneyap Teknoloji Atölyelerinde tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilecek eğitimlere katılacak öğrenciler 26 Mart 2022 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde ilk dersi T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı & TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ile birlikte yaptılar.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılış programı T3 Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam’ın sunumu ile başladı. T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın konuşmalarının ardından Deneyap mezunu öğrenciler tarafından ilk ders zili çalındı. Ders zilinin çalmasının ardından gençler Selçuk Bayraktar Millî Teknoloji Hamlesi konulu ilk dersi dinlediler.

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar konuşmasında “Tek bir amacımız var, bu ülkenin güçlü geleceğinin teminatı olan gençlerimiz hayal etsin, geliştirsin, üretsin ve bizlerde sonuna kadar arkalarında olalım. Ülkemiz son 20 yılda özellikle savunma sanayi başta olmak üzere birçok alanda büyük gelişme kaydetti. Bundan sonrası içinde görev sizde. Sizler için T3 Vakfı olarak çok özel içerikler, dersler hazırladık. 2022 yılı Deneyap programının ülkemize, siz gençlere ve hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. “ dedi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise, “2022 yılı Deneyap programına katılmaya hak kazanan, bugün fiziken burada olan ayrıca 27 ilden çevrimiçi olarak katılan tüm öğrencilerimizi öncelikle tebrik ediyorum. Türkiye’de 55 ilde 66 Deneyap ile yolumuza devam ediyoruz. Bu program ilk başladığından bu yana TÜBİTAK ile birlikte bende bu özel çalışmanın içindeyim. Bugüne kadar Deneyap mezunlarımızda, gittiğim her ilde Deneyap programında olan gençlerdeki umudu, heyecanı görüyorum. Bu tarif edilemez bir gurur ve mutluluk.” şeklinde konuştu.

Ülkemizin kalkınması için Millî Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturacak, teknoloji geliştirme ve üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştiren Deneyap Teknoloji Atölyeleri bu yıl gerçekleştirilen sınavlarla birlikte 55 ilde 81 Deneyap Teknoloji Atölyesi ile öğrencilerine teknoloji eğitimleri vermeye devam edecek. 2022 yılı sonuna kadar da 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesinin tamamlanarak faaliyete geçmesi planlanıyor. Atölyelerde, Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı kapsamında öğrencilerin becerilerinin geliştirilmesi de hedefleniyor.