Deneyap Teknoloji Atölyeleri sınav sonuçları açıklandı

Deneyap Teknoloji Atölyeleri tarafından 27 il, 38 merkezde gerçekleştirilen ve 15 bin 954 öğrencinin katıldığı Deneyap Teknoloji Atölyeleri kabul sınavı sonuçları açıklandı. Ankara, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hatay, İstanbul, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mardin, Mersin, Ordu, Sivas, Şırnak, Tekirdağ ve Van Atölyelerinde düzenlenen sınavlarda başarılı olan 6 bin 60 öğrenci Deneyap Teknoloji Atölyelerinde üç yıl sürecek ve tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen eğitimlere katılmaya hak kazandı.

Programa katılan öğrencilerin üç yıllık ücretsiz eğitim hakkı kazandığı Deneyap Teknoloji Atölyelerinde üç yıllık eğitimin ilk iki yılı teknoloji ve proje geliştirme temelli eğitimler, bir yılını ise takım olarak ulusal ve uluslararası yarışmalara katılım sağlanması süreci oluşturuyor. Eğitimde fırsat eşitliği ilkesinin dikkate alındığı Deneyap Teknoloji Atölyelerinde ortak eğitim müfredatı uygulanıyor.

Atölyelerde, Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı kapsamında öğrencilere Tasarım ve Üretim, Robotik Kodlama, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, Yapay Zekâ, Siber Güvenlik, Yazılım Teknolojileri, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji, İleri Robotik ve Mobil Uygulama gibi teknoloji alanlarında eğitimler verilirken, ayrıca öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi de hedefleniyor.