Deneyap öğrencilerinden TSK’ya uyarı radarı üretimi

Gaziantep’te, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında kurulan Deneyap Teknoloji Atölyesi öğrencileri, hareketli unsurlara karşı sesli ve ışıklı uyarı veren radar geliştirdi.

Şehitkamil ilçesinde Bilim ve Sanat Merkezinde kurulan Deneyap Teknoloji Atölyesinde bir araya gelen 10 öğrenci tarafından yaklaşık üç aylık çalışma sonucu üretilen 40 radar, Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı’nca sınır karakollarındaki askerlere teslim edildi.

Ürettikleri askeri radar uyarı cihazı hakkında bilgi veren atölyede görevli Bilgisayar Mühendisi Ali Tutuş, “Sistem, ikaz durumları için kullanılıyor. Mehmetçiğimiz, sınırda, mağara girişlerinde, dağda, molada bulunduğunda rahatlıkla kullanabilir. Bu sistem, ışıklı ve sesli ikaz içeriyor. Çok uzak olunduğunda ses duyulmadığında illaki ışık görülecek şekilde tasarlandı. Cihazı özellikle sınır hattındaki karakollarda kullanılmak üzere ürettik. Öğrencilerimiz şu ana kadar 40 cihazın imalatını yaptı, jandarmaya teslim ettik. Birçok sınır karakollarına gönderildi. Askerimizin emrindeyiz” dedi.