Dell Technologies’den yeni telekom çözümleri

Dell Technologies açık telekom ekosistemini desteklemek ve iletişim hizmeti sağlayıcılarının (CSP’lerin) düşük maliyetlerle açık, bulutta yerel ağlara geçişlerine katkıda bulunmak için yeni telekomünikasyon çözümleri ve hizmetleri sunduğunu duyurdu. Dell Technologies, sunduğu “Dell Telecom Cloud Foundation” ve “Dell Open RAN (Radio Access Network) Accelerator” ürünleri, laboratuvar yetilerinin karmaşıklığını gidererek modern ağ dağıtımlarını hızlandırmayı hedefliyor.

Dell Telecom Multi-Cloud Foundation, CSP’lerin daha düşük maliyetle ve karmaşıklığı azaltarak açık, bulutta yerel ağları daha hızlı oluşturup dağıtmalarına yardımcı oluyor. Uçtan uca anahtar teslim bir modern ağ altyapı çözümü olarak sunulan Multi-Cloud Foundation, Dell donanımını, Dell Bare Metal Orchestrator yönetim yazılımını ve Red Hat, VMware ve Wind River da dâhil olmak üzere CSP’lerin tercih ettikleri entegre telekom bulut yazılım platformlarını içeriyor. Dell, yazılımına yeni Dell Bare Metal Orchestrator Modüllerini ekleyerek CSP’lere tüm yığını dağıtma ve yönetme yeteneği sağlıyor. Bu modüller kullanıldığında CSP’ler, açık ağ işlevlerini ve farklı uç hizmetlerini tasarlama ve dağıtma esnekliğine sahip oluyor. Böylece açık donanım ve yazılım ortamları için çekirdek, uç ve RAN’ı kapsayan ölçeklenebilir bir bulut altyapısı oluşturulabiliyor. Öte yandanACG Research de ağlarında Telecom Multi-Cloud Foundation ürününü kullanan CSP’lerin yüzde 39’a varan OpEx tasarrufu elde edebileceklerine işaret ediyor. ACG Research ayrıca, CSP’lerin test etme, sertifikalandırma, manuel işlemler, sunucu sağlama, sürüm yükseltme, bulut yığını entegrasyonu ve test süreçlerinde zamandan tasarruf edebileceklerini öngörüyor.

Dell Validated Design for Services Edge 1.2, uç bilgi işlem kaynaklarını özel kablosuz bağlantıyla bir araya getirerek, çok sayıda uç noktalar için gereken dağıtım kolaylığına, ölçeklenebilir işlemlere ve güvenlik kabiliyetlerine olanak tanıyor. Kuruluşlar, verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak almak ve işlemek için sensörleri ve cihazları mobil ağların uç noktalarına yerleştirebiliyor. Bu sayede verileri içgörüler oluşturmak, işlemleri optimize etmek ve verimliliği artırmaya yardımcı olmak için kullanabiliyor. Açık standartlara dayalı tasarım, artık kurumsal özel 5G ağlarının hızlı dağıtımı için Airspan 5G RAN’i destekliyor. Dell Validated Design for the 5G Core with Oracle and VMware CSP’lere, endüstri standardı altyapı üzerinde daha güvenli ve güvenilir bir şekilde sağlam, ölçeklenebilir bir 5G çekirdeği oluşturma imkânı sunuyor. Söz konusu çözüm, birden çok iş ortağından gelen ağ bileşenlerini tasarlamak, test etmek ve entegre etmek için gereken sürenin azaltılmasına katkıda bulunuyor.

Dell Açık Telekom Ekosistemi Laboratuvar Çözümü Entegrasyon Platformu (Dell Open Telecom Ecosystem Lab Solution Integration Platform), CSP’lerin ve iş ortaklarının laboratuvar kaynaklarını Dell laboratuvarına ve altyapısına güvenli bir şekilde bağlamalarını sağlayarak 5G ve telekom uç hizmetlerini daha hızlı geliştirip pazara sunmalarına yardımcı oluyor. Çözüm Entegrasyon Platformu, küçük, açık bir ekosistem oluşturmak için birbirine bağlı laboratuvarlarla testleri manuel testten daha hızlı tamamlamak için son çıkan DevOps tekniklerini kullanıyor. Bu sayede de hizmetler daha az risk ve maliyetle daha hızlı bir şekilde pazara sunulabiliyor. CSP’ler ve iş ortakları, Open RAN, 5G, uç hizmetleri ve uygulamalarının entegre testini yürütmek ve süregelen yaşam döngüsünü yönetmek için de bu yeni platformu kullanabiliyor.