Dell Technologies ve i2b2 transSMART Foundation “Dijital İkizler” Oluşturuyor

Dell Technologies (NYSE:DELL), kar amacı gütmeyen bir açık kaynak araştırma organizasyonu olan i2b2 tranSMART Foundation’a COVID-19’un uzun dönemli etkilerini tedavi etmek için dijital ikizler olarak bilinen hastaların sanal modellerini oluşturmak için ihtiyaç duyulan büyük miktarda kişisel bilgiler içermeyen hasta verilerini taşımasına yardımcı oluyor.

i2b2 tranSMART topluluğu, Dell Technologies’in modern altyapısı sayesinde kişisel bilgiler içermeyen hasta verilerini kullanarak dijital ikizler oluşturacak. Araştırmacılar, hastalar için genetik ve tıbbi geçmişe dayalı olarak mümkün olan en iyi tedavi seçeneğini belirlemek üzere oluşturulan bu dijital ikizler üzerinde milyonlarca kişiselleştirilmiş tedavi simülasyonu gerçekleştirme olanağına sahip olacak.

Dell Technologies, dijital ikizler oluşturmak için bilgi işlem, yapay zekâ, makine öğrenimi ve gelişmiş depolama yetenekleri sağlayacak Dell EMC Power Edge, PowerStore ve PowerScale depolama sistemlerinin yanı sıra VMware Workspace One ve Boomi entegrasyon hizmetlerinden oluşan bir veri bölgesi (güvenli bir veri depolama ağı) oluşturdu. Oluşturulan bu veri alanında araştırmacılar, çeşitli izleme sistemlerine ve elektronik sağlık kayıtlarına dağılmış verileri topluyor, depoluyor ve analiz edebiliyor. Ayrıca gelecekte ventilatör ve kardiyak monitörler aracılığıyla toplanan gerçek zamanlı klinik verileriyle dijital ikizleri güncelleme kapasitesine de sahip olacaklar. 

Dell Technologies Stratejik Danışmanlıklar ve Sosyal İnovasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeremy Ford, “Bu proje, iyi anlaşılmayan bir durumdan mustarip insanları desteklemek için bir araya gelen küresel araştırma ve teknoloji topluluğunun mükemmel bir örneği olarak öne çıkıyor. i2b2 tranSMART Foundation ile birlikte çalışarak uzmanlığımızı ve teknolojilerimizi dijital ikizler oluşturmak, verileri paylaşmak, simülasyonlar ve analizler yapmak için kullanacağız. Bu iç görüler, COVID’in uzun vadeli etkilerinden şikayetçi olan hastaları anlamaya ve tedavi etmeye yardımcı olacak” dedi.  

Araştırmacılar başlangıç olarak bu veri alanını 70.00 hastanın testleri, simülasyonları ve analizleri için kullanacaklar. Bu veriler, ABD, Fransa, Almanya, İtalya, Singapur, İspanya, Brezilya, Hindistan ve İngiltere’deki veri ortakları dahil olmak üzere 200’ün üzerinde hastane ve araştırma merkezinden oluşan uluslararası  4CE Konsorsiyumu ile paylaşılacak. Bu çalışmanın önümüzdeki dört yıl içinde verileri iki milyon dijital ikiz oluşturacak şekilde genişletebilecek bir potansiyeli bulunuyor. 

COVID’in uzun vadeli etkilerini anlama ve tedavi etme

COVID-19’u atlatan tahminen 20 kişiden 1’inde aşırı yorgunluk, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı, kalp ritim bozukluğu, ateş ve nefes darlığı gibi uzun vadeli belirtiler yaşama olasılığı bulunuyor. Bu kişiler, Akut SARS-CoV-2 Sonrası Komplikasyonlar (PASC – Post-Acute Sequelae of SARS-CoV-2) olarak bilinen bir durumdan mustariptir. Virüs vücuttan atıldıktan sonra neden bazı kişilerin etkilenmeye devam ettiği veya virüsün uzun vadeli etkileri hakkında çok az şey biliniyor.

National Institutes of Health (Ulusal Sağlık Enstitüleri), bir süre önce bu konuda daha fazla araştırma yapılması adına PASC araştırmalarını destekleyecek dört yıldan oluşan ilk aşama için milyar dolarlık bir girişimi duyurdu.

Böyle bir araştırma, muazzam miktarda hasta verisi gerektiriyor. 4CE Konsorsiyumu ile doğrudan çalışan i2b2 tranSMART Foundation, dünya genelinde 200’den fazla kurumdan oluşan bir ağdan verilerin toplanmasını ve taşınmasını destekledi. Hastaların mahremiyetlerinin korunması için 4CE Konsorsiyumuna gönderilmeden önce kimlik bilgileri tüm verilerden kaldırılıyor.

İ2b2 tranSMART Foundation Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Shawn Murphy, “Sağlık uzmanları bu aşamada COVID-19 tedavilerinin etkinliğini geliştirip değerlendirerek çığır açıyorlar. Yapay zekâ odaklı bu yeni platform, sağlık uzmanlarının hastalara daha iyi bakım ve hassas tedaviler sunmak için araştırma bulgularından faydalanmalarını sağlayacak. Bu dijital ikizleri oluşturarak klinik araştırmaları yepyeni bir seviyeye taşıyoruz” dedi.