DE-CIX, şirketin en büyük ağ yükseltmesini gerçekleştirdi

İnternet değişim operatörü DE-CIX, şirket tarihindeki en kapsamlı ağ yükseltmesini başarıyla tamamladı. DE-CIX, geçtiğimiz ay boyunca devam eden işlem sırasında, ödüllü Apollon platformunu, gelişmiş kararlılık ve ek güvenlik özelliklerinin yanı sıra tüm bağlantıların bir Ethernet Sanal Özel Ağına (EVPN) taşınmasını içeren “Peering LAN 2.0”a yükseltti.

EVPN’e taşınma, platformdaki gereksiz ağ gürültüsünü aşağı çekiyor, böylece tüm bağlı yönlendiriciler üzerindeki yükü azaltıyor ve DE-CIX internet değişim noktalarının güvenliğini güçlendiriyor. DE-CIX değişim noktalarında geçtiğimiz ay hayata geçirilen EVPN sürümü, DE-CIX’in önemli bir rol oynadığı bir proje olan ve ek güvenlik özellikleri içeren bir protokol uzantısına (RFC 9161) dayanıyor. “Peering LAN 2.0” geçişiyle ilgili çalışmalar, Phoenix (Arizona) ve Frankfurt tesislerinde yükseltme ile kasım ayı başlarında başladı ve geçtiğimiz hafta itibarıyla, Apollon platformu üzerinde çalışan son özel “Kapalı Kullanıcı Grubu (CUG)” geçişi ile başarıyla tamamlandı.

“Peering LAN 2.0” geçişi, operasyonlar normal çalışma prensibinde devam ederken gerçekleşti. Geçiş uygulamasını sorunsuzca hayata geçirebilmek için DE-CIX ekibi, tüm DE-CIX değişim noktalarının eşleme LAN’ının tamamını sanal olarak yazılımda eşledi ve bu sanallaştırılmış ortamı test amacıyla kullandı. Bu da, devam eden operasyonlara müdahale etmeden, yeniden yapılandırmanın herhangi bir etkisi olup olmayacağını test edebilmeyi sağladı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE