Dassault Systèmes’ten 3D simülatör radyoterapi odası

Dassault Systèmes, Fransa’daki ilk özel radyoterapi merkezi ELSAN’ın bir parçası olan HARTMANN Enstitüsü ve Rafaël Enstitüsü ile birlikte VORTHEx projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında tamamen 3D olarak simüle edilmiş dünyanın ilk radyoterapi odası tasarlandı. Hastaları tedavileri sırasında desteklemek ve daha iyi hissetmelerini sağlamak üzere en ileri teknolojilerden yararlanan proje sayesinde hastalar, kendilerine uygulanacak tedaviyi önceden sanal olarak deneyimleyebiliyorlar.

The VORTHEx projesinin sanal odası, Fransa’nın Levallois-Perret bölgesindeki Hôpital Franco-Britannique’in (Fransız-İngiliz Hastanesi) tıbbi ofisleri ve tedavi odalarının yakınındaki HARTMANN Radyoterapi ve Radyocerrahi Enstitüsü’nde yer alan ve Accuray şirketinin son teknoloji Cyberknife robotu ile donatılmış yeni odasının sanal ikizi şeklinde tasarlandı. 3D simülasyon; oda, robot kolu, hastanın konumu, seans süresince izlenecek adımlar ve koşullar olmak üzere, tedavinin tüm teknik yönlerini ve prosedürlerini en doğru şekilde yeniden tasarlıyor. Hastanın tedavi planına kolayca entegre edilebilen sanal deneyim, hastaya eşlik eden H. HARTMANN Enstitüsü sağlık ekibi üyeleri tarafından yönetiliyor.

Proje için H. HARTMANN Enstitüsü, son teknoloji ürünü tedavileri, kişiselleştirilmiş ve eş güdümlü bakımla birleştirmek ve küresel sağlığa bütünsel bir yaklaşım sağlamak için Rafaël Enstitüsü ile ortaklık kurdu. Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE Lab’ı ise VORTHEx projesini hayata geçirmek ve üç boyutlu bir deneyim sağlamak için teknolojik uzmanlığını ve sanal gerçeklik araçlarını sundu. Laboratuvar, senaryoyu ve işlevini oluşturmak için Dassault Systèmes’in 3DEXCITE uygulamalarını ve gerçek dünya süreçlerinin mühendislik verilerini kullandı. Dijital süreklilik sayesinde hem robotun hem de tedavi alanının bire bir sanal ikizi tasarlandı. Bu simülasyonun, hastanın kendi kişisel tedavi yolculuğundaki etkilerini ve performansını ölçen klinik testler Medidata klinik test platformunda gerçekleştirilecek.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE