Dassault Systèmes ve Samsung Heavy Industries akıllı dijital tersane kuracak

Dassault Systèmes, yüksek teknolojili gemi inşa sektöründe küresel bir lider olan Samsung Heavy Industries ile mutabakat anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Samsung Heavy Industries, tamamen dijital bir tersane kurarak rekabet avantajı sağlayacak ve yeni dijital dönüşüm teknolojisine dayalı “akıllı tersane” projesini hayata geçirecek.

Akıllı tersane, tersane operasyonlarının zamanlamasını ve yürütülmesini optimize ederken, üretim ve montaj işlemlerini hızlandıracak, inşa için gerekli bilgi akışını kolaylaştıracak ve otomatikleştirecek. Samsung Heavy Industries, sıvılaştırılmış doğal gaz taşıyıcıları üretme kapasitesini bu sayede geliştirip teslimat sürelerini kısaltmayı ve taşıyıcılara yönelik artan talebi daha iyi karşılamayı amaçlıyor.

Model tabanlı sistem mühendisliğini (model-based systems engineering – MBSE) tanıtan Samsung Heavy Industries, daha fazla otomasyon, yeni sistemler ve iticiler ve daha yüksek güvenlik ve kontrol gerektiren daha sofistike ve sürdürülebilir gemiler tasarlayabilir. Ulaşım & mobilite, havacılık ve yüksek teknoloji sektörlerinde halihazırda standart bir ürün geliştirme yöntemi olan MBSE, konseptten üretime tam izlenebilirlik sağlaması sayesinde Samsung Heavy Industries’in gemi geliştirme sürecindeki rekabet gücünü güçlendirecek ve bu sürecin hızlanmasını sağlayacak.

Dassault Systèmes, Samsung Heavy Industries’in Smart SHI ekibiyle yaptığı iş birliğiyle, dijital dönüşüm için bir danışma grubu oluşturacak. Dassault Systèmes’in yerel ve global merkezinden uzmanlarını ve temel teknolojilerini içeren danışma grubu, akıllı tersane projesini hayata geçirmek için gereken yeni süreçleri ve araçları tanımlayacak ve gerçekleştirecek.

Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformu tabanlı akıllı tersanesi, çeşitli veri kaynaklarını ve gerçek zamanlı operasyon bilgilerini entegre ederek benzersiz bir dijital ağı destekleyecek. Gemilerin sanal ikizleri ile tersanenin sanal ikizlerinin birbirine bağlanması, iş süreçlerinin yapay zekayla otomatikleştirilmesi ve standartlaştırılması anlamına geliyor. Buna ek olarak, tersane içinde ve tedarik zinciriyle planlamalar ve operasyonlar optimize edilerek hem üretim yöntemleri hem de üretim uygulamaları alanlarında akıllı inovasyonlar gerçekleştirilebilecek.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE