Dassault Systèmes ve Inria’dan sağlık ve siber güvenlik için ortaklık

Dassault Systèmes ve Fransa’nın Ulusal Dijital Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü Inria, Avrupa’nın dijital bağımsızlığı için stratejik bir ortaklık kurduklarını duyurdu.

Gerçekleştirdikleri bu ortaklıkla iki kuruluş, Fransa ve Avrupa’da uzun vadeli yenilikçi teknolojiler yaratma amacıyla teknolojik araştırmaya dayalı bir yol haritası çıkaracak. Yol haritası kapsamındaki çalışmalar, sağlık alanında sanal ikiz deneyiminin hastalara, hastanelere ve sağlık sistemlerine daha fazla fayda getirmesine ve dijital güveni artırmak için siber güvenlikle ilgili teknolojilerin geliştirilmesine katkı sunacak.

Ortaklıklarıyla Fransız ve Avrupa ekosistemlerinin gelişimini desteklemeyi planlayan iki kuruluş buna ek olarak, özellikle Fransa’nın Siber Kampüs olarak da bilinen siber güvenlik merkezi ve dijital sağlık araştırma enstitüsü PariSantè Kampüs’le ilgili açık inovasyon projeleri ve kamu-özel sektör ortaklıklarıyla ilgili çalışmalar üzerine yoğunlaşacak.

Inria ile iş birlikleri hakkında açıklamalarda bulunan Dassault Systèmes Başkan Yardımcısı ve CEO’su Bernard Charlès, “Toplumun dijitalleştirilmesi, insanlara en üst düzeyde deneyim ve güven sağlamak için yeni bilimsel ve teknolojik temelleri gerektirir. Yaptığımız bu iş birliği sayesinde artık Avrupa ve Fransa, Inria ve Dassault Systèmes’in liderliğinin yanı sıra kendi alanlarında çok yenilikçi startup’ların öncülüğünde şekillenen birinci sınıf araştırma ve teknolojik yeteneklere sahip. Dolayısıyla bu ortaklık, toplum olarak içerisinde bulunduğumuz zorlukların üstesinden gelmek için kamu-özel ayrımını herkesin yararına aşacak yeni ekosistemler ortaya çıkarıyor” şeklinde konuştu.

Dassault Systèmes’le gerçekleştirdikleri bu stratejik ortaklığın, Fransa ve Avrupa’nın dijital gücünü güçlendirmeye yönelik eylem planlarının bir parçası olduğunu ifade eden Inria CEO’su Bruno Sportisse, “Bu ortaklık birinci sınıf üniversiteleri, yeni kurulan ve hatta lider olan şirketleri daha bağımsız kılarken; araştırma, teknoloji, yenilik ve beceri geliştirme konusunda da aynı ortak yol haritasıyla hareket etmelerini destekleyecek” dedi.