DAKA Yazılım Hareketi Programı kapsamında Van’da Huawei Ar-Ge buluşması

Yazılım Hareketi kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Huawei Türkiye iş birliğiyle Huawei Ar-Ge Buluşması, 16 Şubat 2022’de, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde 250 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Huawei Türkiye Ar-Ge mühendisleri Mobil Uygulama Geliştirme, Doğal Dil İşlemeye Giriş, Bilgisayarlı Görüye Giriş ve temel Ar-Ge faaliyetlerini içeren atölye programıyla öğrencilerle buluştu. Etkinlikte ayrıca, Huawei Öğrenci Geliştirici (HSD) Programı Kampüs Lideri de belirlendi. Tüm gün devam eden etkinlikte önemli iş birliklerine de imza atıldı.

Öğrencilerin yanı sıra, sektörün üst düzey yetkililerinin de katıldığı Huawei Ar-Ge Buluşması’nda katılımcılara hitap eden BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, “Bildiğiniz üzere bizler artık farklı bir dünyanın içinde yaşıyoruz. Dijitalleşmenin dört bir yanımızı sardığı yaşamımız, adeta yeniden şekillendi. İş yapış şekillerimiz, alışverişlerimiz, ticari işlemlerimiz, hatta Covid’le birlikte tedavilerimiz bile sanal aleme taşındı. Böyle bir ortamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak; internet ile ilgili gelişmeleri takip etmek, sektörde yol gösterici olmak ve yeni politikalar üretmek için sürdürdüğümüz çalışmaların en değerli yönlerinden biri; çocuklarımızın dijital dünyayla kurdukları ilişkiye dair yaptığımız çalışmalar. Evlatlarımızın internetin avantajlarından etkin ve verimli şekilde faydalanmalarını sağlarken, onları risk ve tehditlerden korumanın çeşitli yollarını bulmak, güvende olmaları için çalışıyoruz. Bilinçlendirme çalışmaları bu alandaki en önemli gücümüz ve enstrümanımız. Kurum olarak bugüne kadar konu ile ilgili birçok çalışma yaptık. BTK Akademi’nin verdiği eğitimler, çalışmalarımızın yalnızca bir parçası” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“BTK Akademi Online Eğitim Portalı’nda yer alan eğitimlerimizi, herkesin kolaylıkla faydalanabilmesi için tamamen ücretsiz sunuyoruz. Hem ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması hem de orta ve uzun vadede teknolojide arzu edilen atılım hamlesinin yapılabilmesi için ihtiyaçlara uygun ve güncel eğitim yöntemleri ile hizmet vererek, sektörel ve kurumsal üniversite olma hedefiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Akademide düzenlediğimiz eğitimlerle; siber güvenlik, yazılım ve adli bilişim alanlarında ülkemizin geleceği için çalışacak neferler yetiştirmeye gayret gösteriyoruz.”

Teknoloji üretebilen donanımlı kişilere olan talebin büyük oranda artmış durumda olduğunu söyleyen Karagözoğlu, “İnternet, yazılım ve oyun şirketleri daha fazla yazılımcıya ihtiyaç duyuyor, geniş çaplı üretim yapan şirketler kendileri için üretim sistemleri tasarlayabilecek çalışanlar talep ediyor. Hükümetler dahi artık yüksek teknoloji tabanlı girişimlere daha çok destek veriyor. Tüm bunları karşılamanın yolu ise gelecek nesilleri bilgisayar bilimleri ve kodlamayla buluşturmaktan geçiyor” şeklinde konuştu.