Dahua’dan nesne tanıma teknolojisi

Güvenlik ekipmanları tedarikçisi ve üreticisi olan Dahua Technology, yapay zekâ kullanan nesne izleme teknolojisi ile kaybolan eşyaların bulunmasını ve kazaların önlenmesini sağlıyor.

Dünyanın önde gelen video merkezli IoT çözümleri sağlayıcılarından Dahua Technology, gelişmiş “nesne tanıma teknolojisi” sayesinde insanların unuttukları eşyaları bulmayı kolaylaştırıyor. Ayıca, istasyon ve havaalanı gibi tesislerde sahipsiz bırakılan eşyaları tespit ederek 7/24 güvenlik sağlıyor.

Valiz, sırt çantası, kutu, alışveriş çantası, bisiklet ve motosiklet gibi altı farklı nesneyi büyük bir doğrulukla tespit edebilen nesne tanıma teknolojisi yüzde 95 doğruluk oranıyla saniyede 100 nesneyi tespit edebiliyor. Üstelik kullanıcılar hangi nesnelerin izleneceğini değiştirerek cüzdan, cep telefonu, baret gibi nesnelerin takip edilmesini sağlayabiliyorlar. Böylelikle, örneğin bir inşaat alanında baret takmayan çalışanlar tespit edilerek gerekli iş güvenliği önlemleri alınabiliyor.

Dahua’nın nesne takip teknolojisi belli durumlarda güvenlik personeline uyarı iletilmesini de destekliyor. Bu sayede, örneğin havalimanı gibi insan trafiğinin yoğun olduğu tesislerde bir yolcunun valizini unutması durumunda sistem yetkililere uyarı vererek unutulan valizin alınıp sahibine ulaştırılmasına yardımcı olabiliyor. Benzer şekilde sistem, belirli bir alandaki bir nesnenin alanın dışına çıkarılması durumunda da uyarı verecek şekilde ayarlanabiliyor.

Ayrıca nesne tanıma teknolojisi, yangın çıkışı gibi daima açık ve engelsiz olması gereken bırakılması gereken alan içerisinde kutu veya bisiklet gibi bir nesne tespit ettiğinde ilgili görevlilere uyarı vererek alanın 7/24 boş kalmasını sağlıyor. Bu da olası bir acil durumda kazaların önlenmesine ve daha güvenli tahliye gerçekleştirilmesine yardım ediyor.