Çoğunlukla ithalat yapan bir ülkeyiz

Türkiye Bilişim Derneği’nin Kamu-BİB’24 ve BİMY’28 Bütünleşik Etkinliği’nde, Dijital Gündem’e konuşan Bulutistan Yönetim Kurulu Üyesi Mutlu Ataç, Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji üretme konusunda hangi noktada olduğuna ilişkin düşüncelerini dile getirdi.

Çoğunlukla ithalat yapan bir ülke olduğumuzu belirten Mutlu Ataç, “Sadece sanayi anlamında ithalat yapmıyoruz. Teknoloji anlamında ve bilgi teknolojileri anlamında da ithalat yapıyoruz. Ve bilgi teknolojilerinin her aşamasında ithalat yapıyoruz. Donanımını da ithal ediyoruz, yazılımını da ithal ediyoruz. Türkiye içerisinde yaptığımız tek şey bunların kurulum ve desteklerini yapmak” şeklinde konuştu.

“Son dönemde, son 3-5 yıl gibi kısa bir zamanda artık yurt dışından aldığımız, bizim açık kaynak kodlu dediğimiz teknolojilerin üzerinde küçük küçük değişiklikler de yapmaya başladık” diyen Ataç, bunu sanayi hamlesi olarak düşünmemek gerektiğine vurgu yaparak gideceğimiz daha çok yolun olduğunu ifade etti.

Bu yolda basamaklar olduğunu söyleyen Ataç, “Tabi ki ilk önce bu açık kaynak kodlu yazılımları alacağız, önce bunları değiştireceğiz. Sonra bu yazılımların korlarını öğreneceğiz, sonra korlarını değiştireceğiz. Sonra kendimiz yazmaya başlayacağız. Sonra bu yazılımlarla beraber o yazılımlara uygun donanımlar üreteceğiz. Dolayısıyla henüz başlangıç noktasındayız. Başladığımız yer evet iyi, ama gideceğimiz daha çok yer var” şeklinde sözlerini tamamladı.

VİDEO: 53
BAŞLIK: Çoğunlukla ithalat yapan bir ülkeyiz
KONUŞMACI: Mutlu Ataç – Bulutistan Yönetim Kurulu Üyesi
RÖPORTAJ: Buse Kahyaoğlu

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE