Cognitiwe, Koç Üniversitesi ve Tofaş ile birlikte TÜBİTAK projesine imza attı

Öngörüye dayalı görsel yapay zekâ platformu Cognitiwe’nin Koç Üniversitesi ve Tofaş ile birlikte konsorsiyum üyeleri arasında yer aldığı “Üretim Ortamında Hareket ve Aktivitelerin Görüntü İşleme ile Takibi ve Analizi” projesi, TÜBİTAK Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı sonucunda “Akıllı Üretim Sistemleri” alanında desteklenmeye değer 10 projeden biri seçildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katılımıyla 13 Kasım Pazar günü İstanbul’da gerçekleştirilen imza törenine katılan Cognitiwe Kurucu Ortağı Attila Algan, süreç optimizasyonuna odaklanan bu projede hareketli üretim bantlarındaki verimlilikte yüzde 10 iyileşme yakalanabileceğini ortaya koyduklarının altını çizerek, “Bu da o hatta üretilen her birim ürün için enerji harcamasını ve karbon emisyonunu yüzde 10 aşağı çekebileceğimiz anlamına geliyor. Başka bir deyişle, hattın mevcut enerji harcaması ve karbon emisyonu ile 100 ürün yerine, 110 ürün üretmiş oluyoruz” dedi.

Üretim sektöründe kendi geliştirdiği yapay zekâ algoritmaları ile üretim hattındaki hataları tespit edip, çevresel değerlerle birleştirerek sorunlar oluşmadan önce uyarıda bulunabilen ve bu sayede müşterilerine malzeme, zaman ve enerji tasarrufu sağlayarak, sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyen Cognitiwe, TÜBİTAK projesini tamamlandıktan ve ürünü ticarileştirdikten sonra, 3 sene içinde teknoloji satışıyla birlikte ekonomiye 50 milyon TL’ye yakın fayda sağlamayı hedefliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE