Cobot’lar otomotiv ve OEM sektöründe yaygınlaşıyor

Üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle oluşan kriz ortamında, kesintisiz ve esnek üretime devam etmek isteyen otomotiv ve OEM sektörü, daha önce konvansiyonel otomasyon çözümleri ve robotlarla dönüşüm gerçekleştiremedikleri iş istasyonlarında cobot kullanımına yöneldi. Kullanım kolaylığı ve kompak yapısı nedeniyle cobot’lar üretim sürecinin her aşamasına engtegre olabiliyor.

Otomotiv ve yan sanayi sektöründe üretim maliyeti her geçen gün daha da artıyor. Nihai ürünün kalitesini veya montaj hattının çevikliğini etkilemeden maliyetleri azaltmak otomotiv endüstrisinde en önemli hedefler arasında yer alıyor.

Universal Robots’un mucidi olduğu ve endüstrinin her alanında kullanılan cobot’lar, otomotiv ve OEM’lerin geleceğinde de söz sahibi olmaya başladı. Otomotiv sektöründe kriz ortamlarında kesintisiz üretim sağlamak için kullanımı yaygınlaşan cobot’lar, otomotiv ve yan sanayinin montaj hatlarında tüm proseslere (montaj, kalite kontrol, pres besleme, spray, kaynak vb.) kolaylıkla adapte olabiliyor.