Cloud Ankara 2022 etkinliği gerçekleştirildi

Bulutistan’ın ana sponsorluğunu üstlendiği “Cloud Ankara 2022” etkinliği geçtiğimiz günlerde, Ankara’da BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) binasında gerçekleştirildi. “Kamuda Cloud Sistemlerine Yeni Bir Perspektif” ana teması ile düzenlenen etkinlik kapsamında bulut bilişim teknolojilerinin yaygınlaşması ve buna bağlı olarak sektörün değişimi geniş kapsamlı olarak masaya yatırıldı.

Etkinliğe Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cebrail Taşkın ve Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil katıldı.

Açılış konuşmasını T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı etkinlikte, bulut teknolojisi kullanımında devlet eliyle ortak bir strateji oluşturulması, kamunun buluta geçişiyle ilgili uluslararası uygulamalar ve Türkiye’deki uygulamaların incelenmesi öncelikli tartışılan konular oldu. Bu başlıklar paralelinde bir strateji planı oluşturularak buradan çıkacak karar doğrultusunda hareket edilmesi, ilgili süreçte yerli şirketlerle iş birliği geliştirilmesi, bulut teknolojisinin sürdürülebilir şekilde kullanılabilmesi için insan kaynağı yatırımları yapılması gibi önemli diğer konular da sektör liderleri ve uzmanları tarafınca detaylıca konuşuldu.