Cisco’dan güvenli online alışveriş önerileri

Online alışveriş, pandemiyle birlikte tüm dünyada büyük hız kazandı. 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi daha da hareketlenmesi beklenen online alışveriş, siber saldırganların kritik kişisel bilgilere erişmesi için uygun bir ortam anlamına geliyor. Cisco da bu süreci çok daha güvenli hale getirecek önlemleri şu şekilde derledi:

Hayali paketlere dikkat

Dolandırıcılık girişimleri, tüketicide gerçek olmayan bir aciliyet duygusu yaratarak bundan beslenir. Sevkiyat dolandırıcılığı e-postaları da genellikle, alıcının hızlı bir şekilde yanıt vermemesi durumunda menşe noktasına geri gönderilecek olan, gözden kaçırılan veya geciken bir paket hakkında bir uyarı olarak görünür. Bu durum, hayali paketi almak için bir ödeme yapılmasını gerektirir. Alışveriş yapanların kullanıcı adlarını, şifrelerini veya kredi kartı numaralarını ifşa etmeden önce kaynağın geçerliliğinden emin olmaları çok önemlidir.

Güncel kalın

Yazılım geliştiriciler, hataları düzeltmek ve bilgisayar korsanlarının bir adım önünde olmak için yoğun bir çaba gösteriyor. Ancak alışveriş yapanlar, yazılımlarını güncellememeleri durumunda bu avantajları ıskalıyorlar. Güncellemeler sizi güvenlik açıklarından korur. Eski ve güncelliğini yitirmiş yazılımlar, bilgisayar korsanlarına ve siber suçlulara karşı savunmasızdır. Süreçleri büyük ölçüde güvenilir kılan otomatik yazılım güncellemelerini yaptığınızdan emin olun.

Farklı hesaplarda aynı şifreyi kullanmayın

Birden fazla hesapta aynı zayıf şifreyi kullanmak, saldırıya uğrama olasılığını artırır. Karmaşık şifreleri hatırlamak güç olsa da güvenli bir şifre yöneticisi, kullanılan her web sitesi için benzersiz bir şifre kullanmayı kolaylaştırır. Farklı şifreler, online alışverişte siber güvenliğin en kilit noktalarından biridir.

Kimlik doğrulamanızı 2 katına çıkarın

İki faktörlü kimlik doğrulaması, kimlik doğrulama sürecine bir güvenlik katmanı ekleyerek, saldırganların bir müşterinin cihazlarına veya çevrimiçi hesaplarına erişmesini zorlaştırıyor. Cisco’nun Duo Security ürünü, etkinliği ve kullanımının basitliği sayesinde veri ihlali riskini proaktif olarak azaltıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE