Çin’den yapay zekâ savcı teknolojisi

Management Review’da yayımlanan bir makaleye göre, Çin’deki bilim insanlarının suçlamaları incelemek için yapay zeka kullanan bir ‘savcı’ makinesi üzerinde çalıştıkları açıklandı. Araştırmacılara göre, sistem yüzde 97 doğrulukla bir suçlamada bulunabiliyor.

2015’ten 2020’ye kadar 17 binden fazla vakadan derlenen bilgiler kullanılarak eğitilen makine, kredi kartı sahtekarlığı, hırsızlık, kavga başlatma ve sorun çıkarma dahil olmak üzere Şanghay’ın en yaygın sekiz suçu için doğru bir şekilde suçlamada bulunabilir.

Yapay zeka savcı teknolojisinin Çin’in en büyük ve en yoğun bölge savcılığı olan Şanghay Pudong Halk Savcılığı tarafından geliştirildiğini ve test edildiğini bildiren South China Morning Post (SCMP) gazetesi, sistemin bir masaüstü bilgisayarda bile çalışabileceğini belirtti.

Çin Bilimler Akademisi’nin büyük veri ve bilgi yönetimi laboratuvarındaki projenin baş bilim insanı Shi Yong ve ekibi, teknolojinin yakında daha az yaygın suçları tanıyacak ve bir şüpheliye karşı birden fazla suçlamada bulunacak kadar güçlü hale gelecek yükseltmeler yakalayacağını söyledi.