Çin yapay Ay inşa etti

Çin, düşük yerçekimi koşullarını simüle eden yapay bir Ay inşa etti. 60 santimetre çapında mini bir Ay barındıran bir vakum odasından oluşan tesis, Ay gibi bir manyetik alan tarafından destekleniyor. Alanın yeterince güçlü olduğu yerlerde, kurbağa veya kestane gibi bazı hafif nesneler havada yükselebiliyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi’nden bilim adamı Li Ruilin, doğudaki Şuzhou kentindeki yapay Ay projesinin önümüzdeki aylarda resmi olarak başlatılmasının beklendiğini duyurdu.

Programı ‘dünyada türünün ilk örneği’ olarak nitelendiren Li, projeyle birlikte yerçekimi ‘istendiği kadar kaybedilebileceği’ için Ay simülasyonunu tamamen yeni bir düzeye taşıdığını söyledi.

Projenin Çin Ay operasyonlarına hazırlanmada önemli bir rol oynayacağını da vurgulayan Li, proje sayesinde bilim adamlarının ekipmanı test etmesini ve hatta Ay’ın kendisinde maliyetli olabilecek yanlış hesaplamaların önlenmesinin sağlanacağını dile getirdi.

Li ayrıca, simüle edilmiş ortamda yapılan bazı deneylerin, Ay yüzeyinin altında kalan suyun nerede aranacağının, 3D baskının Ay’da işe yarayıp yaramadığının ve Ay yerleşimlerinin sürdürülebilir olup olmadığının da test edilmesinde yardımcı olacağını belirtti.