Çin, Elon Musk’ı BM Uzay Ajansı’na şikayet etti

Elon Musk’un uzay teknolojileri şirketi SpaceX, uzaya yaklaşık 1900 Starlink uydusu daha fırlatmış ve binlerce uydu daha fırlatmayı planladığını açıklamıştı.

Çin, yörüngeye gönderilen Starlink uydularının kendi uzay istasyonu için tehlike yarattığını belirterek SpaceX’in sahibi Elon Musk’ı Birleşmiş Milletler Uzay Ajansı’na şikayet etti.

BM’ye şikayet mektubu yazan Pekin, ülkenin uzay istasyonunun Starlink uydularıyla iki “yakın karşılaşma” yaşadığını ve kazayı önleme manevrası yapmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Çin’in bu ay BM Dış Uzay İşleri Ofisi’ne sunduğu bir belgeye göre, olaylar 1 Temmuz ve 21 Ekim tarihlerinde meydana geldi. Ajansın web sitesinde yayınlanan belgede, “Güvenlik nedenleriyle Çin Uzay İstasyonu önleyici çarpışmadan kaçınma kontrolü uyguladı” dedi.

Pekin’in şikayetinin ortaya çıkmasının ardından Çin’in Weibo mikroblog platformunda Musk’a tepki yağdı. Bir kullanıcı, Starlink uydularını “uzay çöpü yığını” olarak tanımlarken birçok kişi de uyduların “Amerikan uzay savaşı silahı” olduğunu savundu. Bir sosyal medya kullanıcısı, “Starlink’in yol açtığı riskler yavaş yavaş açığa çıkıyor, tüm insan ırkı onların ticari faaliyetlerinin bedelini ödeyecek” şeklinde paylaşımda bulundu.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçen ay uzay çöpleri nedeniyle uzay yürüyüşünü ertelemişti.