Çin, Dünya yörüngesine gizli bir uzay aracı fırlattı!

Çin’in yörüngeye gizli bir yeniden kullanılabilen uzay aracı gönderdiği bilgisi geldi.

Çince yayın yapan ve devlete bağlı olan bir medya kuruluşu olan Şinhua’da yer alan habere göre, dün Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılan ‘Uzun Yürüyüş 2F’ roketi, dünya yörüngesine gönderildi.

Uzay aracı testinin ‘uzayın barışçıl kullanımı için teknik destek sağlaması planlanan yeniden kullanabilir ve yörüngedeki hizmetlerin teknik doğrulamasını’ içerdiği belirtildi.

Fırlatmaya ilişkin hiçbir fotoğraf ve işlem yapılmaması ise dikkat çekti. Yine başka bir gizli uzay aracının Eylül 2020’de fırlatıldığı ve Çin’e inmeden önce iki gün yörüngede kaldığı da gelen bilgiler arasında yer aldı.

Çin Devlet Konseyi Enformasyon Bürosu tarafından bu yıl Ocak ayında yapılan açıklamada, ülkenin ‘yeniden kullanılabilir’ uzay taşımacılığı sistemleri için kritik teknolojiler üzerine araştırmaları güçlendirmeye ve buna uygun uçuş denemelerinin devam edeceği vurgulanmıştı.

Yayınlanan bir rapora göre, ‘’Düzenli fırlatmalara yönelik artan ihtiyaca karşılık olarak Çin, uzaya çıkış ve uzaydan dönüş kapasitesini geliştirmek ve uzaya giriş ve uzaydan çıkışı daha verimli hale getirmek için yeni roket motorlarını ve üst aşama teknolojileri geliştirecek.’’ ifadeleri kullanıldı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE