Çin’in bilim uydusu, yörüngede çarpışma tehlikesi yaşadı

Çin’e ait Tsinghua Bilim Uydusu’nun, Rusya’nın 15 Ekim 2021’de füze ile vurduğu eski Sovyet İstihbarat Uydusu’na ait enkaz parçası tarafından tehlikeye girdiği açıklandı.

Enkaz parçasının Tsinghua Bilim Uydusu’nun 14,5 metre yakınından geçtiğini ifade eden Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), Rusya’nın füzeyle hedef alarak parçaladığı uydunun yörüngede başıboş hareket eden bin 500 parça uzay enkazına neden olduğunu ve bu enkazın gelecekte de uydular için tehlikeye neden olacağını belirtti.

Konuya ilişkin Global Times gazetesine açıklama yapan CNSA Direktör Yardımcısı ve uzay enkazı alanında uzman Liu Cing, Rusya’nın füzeyle uydu vurmasından itibaren ortaya çıkan enkazın durumunu yakından izlediklerini, parçaların Dünya yörüngesinde 400 ila 1100 kilometre irtifada yayıldığını söyledi.

Çin uydularının çoğunun uydu enkazının yayıldığı yörünge konumlarında seyrettiğini belirten Liu, “Enkaz parçaları tehlikeli şekilde yaklaştığında çarpışmadan kaçınmak için uydularla derhal temas kurup manevra yaptırmamız gerek. Şimdilik bulabildiğimiz en pratik çözüm bu” ifadelerini kullandı.