ChatGPT, yolun sonuna gelmiş olabilir mi?

OpenAI, içerik üreticilerinden art arda gelen dava açma tehditleri ile karşı karşıya kaldı. OpenAI, popüler sohbet robotu ChatGPT’yi formatlayarak telifsiz içerikler ile eğitmeyi planlıyor.

ChatGPT ile başlayan sohbet robotu dalgası bugün yapay zeka sektörüne farklı bir soluk getirdi. Bununla beraber, telif hakkı ile korunan içerikler aşılamayan bir sorun haline geldi.

ChatGPT’nin bitmek bilmeyen talihsizliği

ChatGPT robotu yapay zeka alanında başlatmış olduğu fırtına ile çok konuşuldu fakat her yapay zeka ürününde bir eksiklik olduğu gibi onun da eğitim eksikliği var. OpenAI bu zamana kadar üretken mesajlaşma robotunu eğitebilmek adına sayısız üçüncü taraf içeriği kullandı. Özel olarak hazırlamış olduğu veri çekme aracı ile ChatGPT’nin eğitimi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Ne yazık ki bu içeriklerin hepsi serbest kullanım değil ve içerisinde telif hakkı ile korunanlar da bulunuyor. Yakın zamanda izinsiz telif hakkı kullanımı ile ilgili ‘New York Times’ tarafından OpenAI şirketine açılma ihtimali bulunan ve parça başına 150 bin dolara kadar tazminat içerecek olan dava şirketi harekete geçti.

Alınan bilgilere göre, ChatGPT robotuna format atılacak ve en baştan eğitilecek. Böylelikle telif hakkı ile korunan içeriklerden de arındırılacak. Bununla beraber bütün veri tabanı yenileneceği için firmanın bu zamana kadar yapmış olduğu bütün birikim de boşa gitmiş olacak. Diğer yandan, New York Times ve OpenAI’ın bir lisans anlaşması için masaya oturması ihtimali de bulunuyor. Bu ihtimal, ChatGPT’nin veri tabanını koruyabilir fakat diğer içerik üreticilerinin benzer lisans ücreti talebinde bulunmasına da neden olabilir. Bu da OpenAI için ekstra bir külfet anlamına geliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE