ChatGPT, Samsung için de ciddi bir problem!

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından biri olan Samsung, bu sefer ChatGPT merkezli olumsuz bir konuyla gündeme geldi.

ChatGPT, herkesin bildiği üzere 2022’nin sonlarına damgasını vurmuştu, halen de ciddi anlamda ses getirmeye devam ediyor. Yapay zeka temelinde yapabildikleri nefes kesen, birçok kişiye göre Google’ın sonunu getirecek sistem olan GPT, birçok şirkette ciddi sorunlara sebep oluyor. Buradaki en büyük problem, sistemle paylaşılan veriler oluyor.

Birçok yazılımcı GPT ile üzerinde çalışmış olduğu kodlarını paylaşıyor, bu sayede hem belirli sorunları rahat şekilde fark edebiliyor hem de düzenleme sürecine hızlı dahil olabiliyor. Fakat bu durum birçok teknoloji şirketi arasında tepkilere sebep oluyor. Çünkü kilitli bilgiler GPT’nin sucularına gidiyor.

Yeni ortaya çıkan bu durumun dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Samsung için de sorun olduğu görünüyor. Güney Kore’den aldığımız haberlere göre bir Samsung çalışanı, sorunlu yarı iletken veritabanının kaynak kodunu ChatGPT’ye göndermiş ve bir düzeltme bulması konusunda yardımcı olmalarını istemiş. Başka bir çalışanda arızalı ekipmana çözüm bulabilmek adına gizli bilgileri ChatGPT ile paylaşmış. Farklı bir çalışanın ise girdiği toplantıdaki verileri GPT’ye gönderdiği söyleniyor. Bu durumlar sonucunda sürece engel olan Samsung, çalışanların ChatGPT’ye erişimini engellemese de ciddi bir derecede kısıtlama getirmiş. Sızıntıları öğrendikten sonra ise firma çalışanının ChatGPT’ye erişimini 1024 bayt ile sınırlayan bir ‘acil durum önlemi’ alarak sorunu kontrol altına almaya çalışmış.

Buna benzer bir durum konusunda geçen ay çalışanlarına uyarı yapan Amazon avukatları, çalışanların yapay zeka temelli mesajlaşma robotu ile gizli bilgi ve kod paylaşmamalarını söylemişti. Bu konuda çalışanlara; ‘’Bu önemli girdileriniz ChatGPT’nin bir sonraki sürümü için eğitim verisi olarak kullanılabilir. GPT çıktılarının gizli bilgilerimizi içermesini veya benzer sonuçlar sunmasını istemeyiz.’’ şeklinde açıklamalarda bulunulmuştu. Bu konuda bazı benzer yapılı örnekler görülmeye başlandığını belirten şirket avukatları, bu konuda haklı olması muhtemel görünüyor. Çünkü GPT gerçekten içerisinde yapılan işlemleri gelecek zamanda daha iyi olabilmek adına analizler yapıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE