CES 2023’ten NVIDIA müjdeleri

NVIDIA, dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2023’de yeni GeForce RTX 40 Serisi dizüstü bilgisayarlarını duyurdu.

Yeni GeForce RTX 40 Serisi dizüstü bilgisayarlar, önceki nesle göre 3 kata kadar daha fazla güç tasarrufu sunuyor ve Ada mimarisini, NVIDIA DLSS 3’ü ve beşinci nesil Max-Q teknolojilerini ilk kez dizüstü bilgisayarlara getiriyor. RTX 40 Serisi dizüstü bilgisayarlar, oyuncular için Cyberpunk 2077 gibi AAA oyunlarında 4 kata kadar performans sunuyor ve üreticiler için, Omniverse ve Blender gibi önde gelen NVIDIA Studio özel uygulamaları için büyük oranda hızlandırma sunuyor.

Dizüstü bilgisayarlar için yeni GPU serisi, GeForce RTX 4080, 4070, 4060 ve 4050 GPU’larını içeriyor ve dizüstü bilgisayarlara ilk kez bir RTX 4090 GPU da dahil oluyor.
Ada mimarisi sayesinde, dünyanın en hızlı yeni dizüstü bilgisayar sınıfı kullanıcıların beğenisine sunuluyor. GeForce RTX 4080 ve 4090 GPU’lar tarafından desteklenen RTX 40 Serisi en yüksek performansı sunan dizüstü bilgisayarlar 8 Şubat’tan itibaren satışa sunulmuş olacak.

Yeni RTX 4070, 4060 ve 4050 dizüstü bilgisayarlar, GPU gücünün üçte biri kadar bir güçle önceki neslin en üst segment modelinden daha hızlı performans sunuyor. RTX 4050/60/70 dizüstü bilgisayar modelleri 22 Şubat’tan itibaren satışa sunuluyor.

Yeni GeForce RTX 4070 Ti GPU, NVIDIA Ada Lovelace mimari yenilikleri ve NVIDIA DLSS 3 sayesinde yarı yarıya bir güç tasarrufuyla GeForce RTX 3090 Ti’dan 3 kat daha hızlı performans sunuyor. DLSS 3 teknolojisiyle birleştirilen GeForce RTX 4070 Ti, GeForce GTX 1080 Ti’ye göre 12 kat daha yüksek performans sunuyor.

NVIDIA ortaklarının özel kartları 5 Ocak 2023’te satışa sunulacak.

DLSS Momentum devam ediyor

NVIDIA’nın yapay zekâ destekli DLSS teknolojisi süper çözünürlük teknolojileri için standardı belirlemeye devam ediyor. NVIDIA DLSS, mükemmel görüntü kalitesini korurken saniyedeki kare hızını artırmak için yapay zekâ ve GeForce RTX Tensor Çekirdeklerini kullanıyor. Ekim ayında piyasaya sürülen DLSS 3, DLSS performansının mevcut renderlara göre 4 katına çıkmasını sağlayan yeni Frame Generation teknolojisini ekliyor.

DLSS 3, 17 oyunda mevcut ve yakında 33 oyun ve uygulamaya daha geliyor. DLSS teknolojisi 250’den fazla oyunu ve yaratıcı uygulama destekliyor. GeForce RTX kullanıcıları artık piyasaya sürülen 250’den fazla oyun ve yaratıcı uygulamada DLSS’in yapay zekâ destekli performans artışlarını etkinleştirebiliyor.

CES 2023’te duyurulan yeni DLSS oyunları ise şunlar:

DLSS 3

• Marvel’s Midnight Sun (Ocak ayında DLSS 3 güncellemesini alacak)
• The Day Before (Bu yılın ilerleyen günlerinde ışın izleme ve DLSS 3 ile gelecek)
• Throne and Liberty (DLSS 3 ile piyasaya sürülüyor)
• Witchfire (DLSS 3 ile bu yıl piyasaya sürülecek)
• Atomic Heart (21 Şubat’ta DLSS 3 ile piyasaya sürülecek
• Warhaven (yakında DLSS 3 ile çıkıyor)
• Dakar Desert Rally (Ocak’ta DLSS 3 güncellemesini alacak)
• The Cycle: Frontier (Ocak’ta DLSS güncellemesini alacak)
• Conqueror’s Blade (Ocak’ta DLSS 3 güncellemesini alacak)
• Tower of Fantasy (Nisan’da DLSS 3 güncellemesini alacak)
• ILL Space (Işın izleme ve DLSS 3 ile bu yıl erken erişimle piyasaya sürülüyor)

DLSS 2
• Dead Space (27 Ocak’ta piyasaya sürülecek)
• Judgment (Erişime açık)
• Lost Judgment (Erişime açık)

NVIDIA Studio’daki yenilikler

NVIDIA, Omniverse, Canvas, Broadcast, RTX Remix Studio uygulamalarına ilişkin gelişmeleri içerik üreticileriyle şu şekilde paylaşıyor:

• 3D sanatçılar ve binlerce yeni, ücretsiz Universal Scene Description (USD) varlığı için deneysel üretken yapay zeka araçlarının yeni bir paketi olan Blender geliştirmeleri ile Omniverse genişliyor.

• Omniverse üzerine inşa edilen NVIDIA RTX Remix yakında erken erişim için uygun hale geliyor. Ücretsiz modifiye platformu, tam ışın izleme, gelişmiş malzemeler, DLSS 3 ve NVIDIA Reflex ile klasik oyunlar için modları hızlı bir şekilde oluşturmak ve paylaşmak için uygun araçlar sağlıyor.

• Broadcast, göz teması ve taslak çizimleri de dahil olmak üzere yeni özellikler ekliyor. Ayrıca popüler sanal arka plan özelliği için iyileştirmeler, daha fazla stabilite için geçici bilgiler ekliyor.

• Canvas’ta, üç boyutlu uygulamalarda ortam haritaları olarak kullanılabilecek 360 derecelik görüntüler tanıtılacak.

Ayrıca, piksellenmeyi engelleyip, video çözünürlüğünü artırarak video akışının kalitesini iyileştirmek için yapay zeka kullanan bir özellik olan RTX Super Resolution da geliyor. Video Super Resolution (Video Süper Çözünürlüğü) özelliği, Chrome ve Edge tarayıcılarının Şubat sürümüyle GeForce RTX 40 ve 30 Serisi GPU’larda sunulacak.

CES etkinliğinde, NVIDIA iki yeni 1440p 360 Hz e-spor ekranı duyurdu: Bu ekranlardan Acer Predator XB273U F’e erişilebiliyorken, AOC AGON PRO AG276Q yakında piyasaya sunulacak.

Son olarak, ASUS ROG Swift Pro PG248QP 540Hz 24” 1080p G-SYNC ekrana Reflex ile katılan yeni Alienware 500Hz Oyun Monitörü (AW2524H) 24,5” 1080p Reflex ile NVIDIA G-SYNC ekran da CES’te duyuruldu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE