Bulut Teknolojisi Evrimini Sürdürecek

İşletme ve KOBİ’lerin çok daha düşük bütçelerle verimli bilgi teknolojileri hizmetini alabilmenin yolu bulut teknolojilerinden geçiyor. Bulut teknolojileri her ne kadar son yıllarda işletmelerin bir vazgeçilmezi haline gelmiş olsa da doğru bilinen yanlışlar zarar vermeye devam ediyor. DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, eksik ve yanlışları doğru araştırma, bilgi ve tecrübeyle ortadan kaldırmanın mümkün olduğunu açıkladı ve işletmelere uyarılarda bulundu.

Dünyada şirketlerin bugün itibariyle yüzde 51’inin mutlulukla geçiş yaptığı bulut teknolojisinin halen bazı şirket sahipleri tarafından endişeyle karşılanabildiğini belirten DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, küçük, büyük, kamu, özel fark etmeksizin çok sayıda şirket bir şekilde bulut teknolojilerinden faydalanıyor. Ancak tüm dünyada şirketlerin bulut teknolojilerine ayırdıkları bütçelere bakıldığında, işverenlerin halen şüpheci yaklaştıkları da gözlerden kaçmıyor. Bulutu gelip geçici bir heves olarak görmemeliyiz. Bulut sistemi evrimini sürdürüyor ve işletmelerin bu teknolojiye ayak uydurmak ya da geri kalmak arasında karar vermesi gerekiyor” dedi.

Verilerin ya da sanal dosyaların, çevrimiçi bir alanda depolanması hizmetleri bütünü olan bulut teknolojilerine karşı doğru bilinen yanlışlar nedeniyle şirket yöneticilerinin önce geri adım atabildiğini sözlerine ekleyen Onay, “Doğru araştırma, bilgi ve tecrübeyle, bu doğru bilinen yanlışların çoğunu ortadan kaldırmak mümkün. Araştırmalar, büyük şirketlerin bulut teknolojilerini daha etkin kullanabilmek için hiçbir masraftan kaçmadığını gösteriyor. Ancak bulut teknolojilerine karşı mesafeli olan küçük işletmeler rakipleri hızla büyürken, kendilerine bulut bilişim hizmetlerinin gerekli olmadığına yönelik bir ikna çabası içerisinde olmaya devam ediyorlar. Çoğu küçük işletme karar vericisi, bulut teknolojilerinin seçkin kurumlar için gerekli olduğunu düşünüyor. Ancak bu doğru değil. Bulut teknolojisinin esnekliği ve pratikliği, özellikle küçük işletmeler için büyük faydalar sağlamaktadır. İçerisinde bulunduğu rekabetçi ortamda hizmet vermek isteyen bir işletme için bulut teknolojileri ve buna bağlı hizmetlerin kullanımı kaçınılmazdır.” şeklinde konuştu.

Onay ayrıca;

“Profesyonel bir bulut hizmeti, tüm tehditleri ortadan kaldırarak, kullanıcılarına kesintisiz güvenlik sağlamayı hedefler. DİA Yazılım’da sürekli güvenlik açığı testleri yapılır ve güvenlik her zaman en öncelikli konudur. Bu nedenle de kurulduğu 2004 yılından beri DİA’da güvenlikle ilgili hiçbir sorun yaşanmadı. Bulut teknolojisi ile ilgili doğru bilinen bir yanlış da, bulut sistemi fiyatlarının pahalı olduğu bilgisidir. Ancak geleneksel çalışma yöntemlerinin maliyetleri incelenirse bunun doğru olmadığı görülür. İşletmelerin kendilerine ait bir sunucu sahibi olması, hem yüksek maliyet hem de sınırlı bir hizmet getirir. Profesyonel bir bulut hizmeti almanız halinde, ek olarak bir şeyler satın almanız ya da yüklemeniz gerekmeyeceğinden, teknolojik yatırım maliyetlerinden ciddi bir tasarruf sağlarsınız. Hali hazırda her işletmenin gelişmiş güvenlik, düşük maliyet, yüksek verimlilik ve yedekleme planına ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlara ortak bir cevabı bulut teknolojisi sunmaktadır.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.