Bulut bilişim sistemleri her geçen gün gelişiyor

6’ncı Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde konuşan Bilişim Sistemleri Uzmanı Ömer Faruk Kusutoğlu, bulut bilişim teknolojileri ve KVKK uyumluluğu konusundaki beklentilerini aktardı.

Ömer Faruk Kusutoğlu, bulut bilişim teknolojisinin sürekli gelişen bir teknoloji olduğunu söyledi. Kusutoğlu, önce bulut bilişimin başladığını ifade ederken, internette yer alan binlerce terabaytlık bilginin bulunduğunu vurguladı. Bunların fiziki server’larda toplanmasının ve takip edilmesinin çok zor olduğunun altını çizdi. Bulut bilişim teknolojisinin uygulanmaya başlandığını ve bunun sürekli gelişen bir sistem olduğunu dile getiren Kusutoğlu, ihtiyaca yönelik doğan bir sistem olduğunu ifade etti.

Ömer Faruk Kusutoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ‘’Sistem gelişiyor, daha yeni teknolojiler çıkıyor, kuantum sistemleri ve kuantum bilgisayarları gibi. Eskiden 128 GB’lık USB’leri almak bile pahalıyken şimdi cebimizde terabaytları taşıyabiliyoruz. Bilişim sistemleri bu noktada çok gelişti. Bunların gelişmesiyle birlikte KVKK’da hem ulusal hem de uluslararası arenada yönetmeliklerini ve kanun değişikliklerini birbirlerine uyumlu hale getirdi.’’

VİDEO: 136
BAŞLIK: Bulut Bilişim Sistemleri Her Geçen Gün Gelişiyor
KONUŞMACI: Ömer Faruk Kusutoğlu – Bilişim Sistemleri Uzmanı
RÖPORTAJ: Fatma Nur Argun

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE