Bülent Şen: “Bir veri üssü kurmamız şart”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin destekleriyle 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da BTK Merkez Binası’nda bu yıl 6’ncısı düzenlenen e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde Dijital Gündem’e konuşan De-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen Türkiye’nin veri üssü olarak yol nasıl yol alabileceğine ilişkin bilgiler verdi.

2016 yılında Türkiye’yi veri üssü yapmak için çalışmalara başladıklarını belirten Bülent Şen, “Bir veri üssü kurmamız şart. Çünkü şuanda bütün bizim çevremizdeki ülkeler bizi baypas ederek, şirketimizin merkezi olan Almanya Frankfurt’ta veriye ulaşıyor. Yani İran’dan, Irak’tan, Ortadoğu’dan ve Asya’dan şirketler Almanya’ya bağlanıyorlar ve oradan içeriklerine ulaşıyorlar” dedi.

“Almanya’da saniyede 11 terabit dönüşüyor. Bütün trafik orada. Biz biraz çaba göstersek burayı minimum 5 terabitlik bir üs yapabiliriz” ifadelerini kullanan Şen, Türkiye’de bunu yaparsak, Türkiye ekonomisinin çok büyüyebileceğini dile getirdi.

VİDEO: 98
BAŞLIK: Bülent Şen: “Bir veri üssü kurmamız şart”
KONUŞMACI: Bülent Şen – De-CIX Türkiye Bölge Direktörü
RÖPORTAJ: Sümeyye Cevher