Bu Sene Twitter’da; Salgın, Abd Seçimleri ve Kore Popu Konuşldu

Tüm dünyada bu senenin en sevilen Tweet’leri nelerdi? Kim en çok konuşuldu? Twitter gündemine neler damga vurdu? İşte karşınızda! Twitter’ın senelik global raporundan çarpıcı detaylar.

 2020, belki de en sevilmeyen yıl oldu. Dünyada milyonlarca insan, salgın başta olmak üzere birçok kötü olayın yaşandığı bu yılın bir an önce bitmesini bekledik. Bir yılı daha geride bırakırken, Twitter hem dünya gündemini belirlemeye devam etti hem de gündemin en çok konuşulduğu ortamlardan oldu.

En çok konuşulan hesaplar listesine Kore popu yıldızları damga vurdu

Twitter’da en çok konuşulan hesaplar listesine baktığımızda, ilk sırada Donald Trump’ın, üçüncü sırada Demokrat rakibi ve yeni ABD Başkanı Joe Biden’in yer aldığı listenin ikinci sıradaki ismi ise şimdiden Kore popunun yaşayan efsanesi olan BTS grubu oldu. Bu listede diğer bir popüler K-pop grubu Blackpink de kendine yer buldu.

Dünyada en çok Tweet atılan spor kulübü Brezilya’dan

Pandemi dönemi stadyumlar veya salonlar dolamadı belki ama Twitter sporun konuşulduğu platform oldu ve yarışmanın, rekabetin heyecanı Twitter’da yaşandı. 2020 boyunca üstüne en çok Tweet atılan kulüp Brezilya’nın dev camialarından Flamengo oldu. Brezilya kulübünü İngiltere’den Manchester United takip etti. Üçüncü sırada ise NBA’in son şampiyonu Los Angeles Lakers kendine yer buldu.

KOBE için 100 milyona yakın Tweet atıldı

Dünya sporda iki büyük yıldızını bu yıl kaybetti. Talihsiz bir kazada hayatını kaybeden Kobe Bryant hakkında en çok Tweet atılan sporcu olurken, yine kasım sonunda kaybettiğimiz futbol efsanesi Maradona için de 15 milyonun üstünde Tweet atıldı. Lionel Messi’nin Barcelona’da ayrılma ihtimali ve sonrasında kalışı da Twitter’ı sarsan spor olaylarındandı.

Üç ABD’li siyasetçi takipçisi en çok artan isimler

Dünyada Twitter’da en çok takipçisi artan isimlere baktığımızda ilk üç sırada ABD’li siyasetçilerden sırasıyla Donald Trump, Barack Obama ve Joe Biden’in yer aldığını görüyoruz. 4. sıradaki isim ise bu yıl yeni albümüyle yine kulaklarımızın pasını silen Ariana Grande oldu.

Hashtag’lerde COVID ve K-pop öne çıktı

Twitter’da iletişimin en önemli araçlarından biri de hashtagler. Bu yıl boyunca özellikle Covid ile ilgili hashtagler kendine sıkça yer buldu. Ama dünyada en çok hashtag olan konu ise yine bir Kore pop grubu oldu. #BTS hashtagi 242 milyon Tweette kullanıldı.