BricsCAD, Pardus bünyesindeki tek CAD çözümü oldu

BricsCAD, TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde gelişme ve idame faaliyetlerine devam eden, Linux temelli Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi Pardus ile çözüm ortağı oldu.

BricsCAD, sunduğu platform bağımsız CAD yazılım özelliği ile Pardus bünyesinde faaliyet gösteren ilk ve tek CAD programı olma özelliğini kazandı.

HEXAGON ve Bricsys iş birliği ile geliştirilen ve MechSoft çatısı altında birçok firmaya CAD/CAM çözümleri sağlayan BricsCAD; Linux, Pardus, MacOS ve Windows ile uyumlu çalışan tek program olma özelliğini de taşıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan MechSoft CEO’su Gökhan Erdoğdu, “MechSoft olarak böyle önemli bir projeye katkı sağlamaktan dolayı çok mutluyuz. BricsCAD’in, Linux ile yüzde 100 uyumlu olma özelliği sayesinde önceki dönemlerde CAD programlarıyla uyumlu olamadıkları için Pardus’a tüm birimleriyle geçiş yapamayan kamu kurumları ve özel kuruluşların sisteme kolaylıkla geçişlerini birlikte hedefliyoruz” dedi.

TÜBİTAK ULAKBİM Pardus Proje Yöneticisi Cengiz Çelik ise, “İnşaat, mimari ve mühendislik alanlarında hizmet veren kurumlar için olmazsa olmaz yazılımlardan olan CAD yazılımları çoğunlukla platform bağımlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle belediyeler ya da kamu kurumlarının belirli birimlerinde ihtiyaç duyduğu platform bağımsız CAD yazılımı ihtiyacını Pardus çözüm ortağımız MechSoft firmasının BricsCAD ürünü ile çözümlemek artık mümkün” ifadelerini kullandı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE