Bölgenin en büyük oyun fuarı GameX’e yoğun ilgi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda ziyaretçilere kapılarını açan Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’nun en kapsamlı dijital oyun fuarı GameX 2022 ilk gününden itibaren yoğun ilgi gördü.

GameX 2022 açılış töreninde konuşma yapan Rönesans A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı H. İsmet Göksel, “Sektörümüz gün geçtikçe dünya üzerinde önemli bir potansiyel olmaya başladı. 2021 yılında küresel oyun sektörü 180,3 milyar dolara ulaşarak önceki seneye göre yüzde 1,4’lük bir artış gösterdi. Sektör büyüklüğünün 36,7 milyar dolarla yüzde 20’lik kısmını bilgisayar oyunları oluşturuyor. Bu büyümede pandeminin de etkisi görüldü. Evlere kapanan oyunseverler sektörün devasa büyüklüğe ulaşmasının önünü açtı. GameX 2022’de bu sektörleri oluşturan Türk ve yabancı firmalar bir arada olacak. Bu yıl da çok sayıda yabancı firmayı ağırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rönesans Fuarcılık tarafından İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl 16’ncı kez düzenlenen GameX 2022’de, bölgenin en büyük cosplay yarışmaları ve turnuvaları düzenlendi.

Ayrıca, genç kuşağın idollerinden biri olan Aleyna Tilki 21 Mayıs Cumartesi günü fuardaki PUBG Mobile standında konser verdi. 500 bin TL ödüllü Türkiye’nin en büyük topluluk turnuvası PUBG Mobile Yükselen Yıldızlar’ın finali de GameX 2022’de düzenlendi.

Sektörün devleri bu fuarda

GameOn ve Tivibu markalarıyla Türk Telekom, finansal çözümler sunan Papara, oyun içi satışlar yapan Oyunfor ve PUBG Mobile’in yapımcısı dünya devi Tencent Games ve birçok marka daha GameX 2022’nin katılımcıları arasında yer aldı.

Game Factory partnerliğinde organize edilen GameX’in iş geliştirme (B2B) alanında ise Google, analitik çözümler sunan Adjust ve oyun sektöründe insan kaynağı hizmeti sağlayan Zindhu HR gibi markalar da sponsor olarak yer aldı. Ayrıca yurt dışından birçok konuşmacının katılacağı GameX iş geliştirme (B2B) alanındaki 3 günlük konferans programında; Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncıları Derneği (OYUNDER) de sektörün geleceğiyle ilgili bir panel düzenledi.

Kaynak: https://www.dijitalekonomi.com.tr/

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE