Boğaziçi Ventures ‘Sosyal Etki Raporu’ yayınlandı

Türkiye’nin yenilikçi girişim sermayesi şirketi Boğaziçi Ventures, 2022 yılında toplam 21 teknoloji girişimine yatırım yaparken, sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda düzenli halde gerçekleştirdiği sosyal etki ölçümlemesi raporunu yayınladı.  

 2015 yılında teknoloji girişimleri tarafından kurulan Boğaziçi Ventures, farklı dikey ve coğrafyalarda teknoloji şirketlerine yatırım yapan fonların kurulması, yönetilmesi ve yatırım yaptığı start-up şirketlerine üst düzey katma değer yaratmaya odaklanan lider bir alternatif yatırım şirketi olarak biliniyor.

Boğaziçi Ventures sürdürülebilirliğin girişim ve yatırım ekosistemdeki etkisinin farkındalığı ile, ESG yönetimini tüm iş süreçlerine entegre ederek sosyal ve çevresel etkileri değerlendirmek ve yönetişim uygulamalarını güçlendirmek için portföy şirketleri birlikte etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Yatırım yaptığı şirketleri sadece ekonomik olarak desteklemek ile yetinmeyen Boğaziçi Ventures, portföy şirketlerinin sürdürülebilir başarılar elde etmesi için de büyüme aşamalarında da sürekli destek vermektedir. ‘Disruptive innovation’ olarak tanımladığı yatırım vizyonu doğrultusunda, sürdürülebilir bir dünya için yenilikçi ve yaratıcı teknoloji projelerine yatırım yapan şirket, sürdürülebilirlik vizyonunu da bunun bir uzantısı olarak görmektedir. Yatırım stratejisine ve sürdürülebilir büyüme misyonuna uygun olarak yatırımlarına yön veren Boğaziçi Ventures, büyüme aşamasındaki portföy şirketlerine de sürdürülebilirlik ve sosyal etki vizyonunu aktarmayı önemsemektedir.

Şirketin yatırım döngüsünü ESG Yönetimine uygun yöneterek ekonomik büyüme hedefini gerçekleştirmeyi ilke edindiklerine değinen Boğaziçi Ventures CEO’su Barış Özistek 2022 yılını değerlendirdiği açıklamasında ‘‘İklim değişikliği ile mücadeleden iç ve dış paydaşlarımızın gelişimine, ve toplumsal cinsiyet eşitliği, çeşitlilik ve fırsat eşitliği konusundaki çalışmalarımıza kadar birçok alanda sürdürülebilirlik stratejimize bağlı kalarak ekosistemimize ve paydaşlarımıza değer yaratmaya gayret ediyoruz. Özellikle ülkemizde bizim ekosistemimizde henüz yüksek denebilecek öncelikte yer almayan sosyal etki konusu, ülkemizin girişim ekosisteminin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için oldukça önemli konulardan birisi. Uluslararası iyi örnekleri de yakın takip ederek, bu konudaki gelişmeleri içselleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda paydaşlarımızın farkındalığını artırmak için de çalışmalar yapıyoruz.’’ dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE