BMC’nin 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı İlk Kez Görüntülendi

BMC’nin bir süredir üzerinde çalışmakta olduğu 8×8 taktik tekerli zırhlı aracı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Sakarya’ya 23 Ocak’ta gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında ilk kez görüntülendi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan görüntülerde, araç üzerinde ASELSAN’ın KORHAN silah sistemi olduğu görülüyor. 35 mm’lik ana silaha sahip KORHAN’ın üzerinde ise komutan için bağımsız görüş sistemleri ve aktif koruma sistemi yer alıyor.

Bakan Akar ve beraberindeki heyetin, 1’inci Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğü ve BMC’nin Sakarya yerleşkesine yaptığı ziyaret esnasında, BMC tarafından geliştirilen araçlar da bir gösteri yaptı. BMC’nin yeni aracı bu esnada görüntülendi.

BMC Yönetim Kurulu Üyesi T. Yasin Öztürk, MSI Dergisi’nin 172’nci sayısında yayınlanan söyleşisinde, 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araca yönelik sinyalleri şu şekilde iletmişti: “Bir yandan da yeni araçlar üzerinde çalışıyoruz. Öncelikle en yeni taktik tekerlekli aracımızın iki yeni versiyonu üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan birisini CİRİT füzeleri ile donatacağız; diğerine ise çok namlulu roketatar (ÇNRA) sistemi entegre edeceğiz. AMAZON aracımızın da yeni bir sürümü üzerinde çalışmalarımız var. Bir yandan da tamamen yeni araçlar geliştiriyoruz. Örneğin muharip kabiliyete sahip, 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç projemiz var.”

Kaynak: https://www.savunmahaber.com/bmc-8×8-zirhli-arac-ilk-kez/