Blokzincirin güvenliği yazılımcısına bağlı

7’nci e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde konuşan BTK USOM İleri Siber Güvenlik Operasyonları Koordinatörü Mahmut Esat Yıldırım, yeni nesil siber tehditlerin blokzincir teknolojilerinde güvenlik risklerinin nasıl ortaya çıktığını paylaştı. Yıldırım, sorularımıza DG TV’de yanıt verdi.

Mahmut Esat Yıldırım, mantıksal olarak bakıldığında blokzincirin güvenli bir yapı olduğunu dile getirdi. Zincir şeklindeki yapının algoritma ve matematiksel hesaplamalarla kırılamaz bir bütün olduğunu ifade eden Yıldırım, fakat bilindiği üzere binlerce farklı kripto para çeşidinin çıkmasıyla birlikte bunların farklı blokzincir teknolojilerinin altyapılarını kullandığını ve bunların bazılarının kodlarının güvenliğinin çok sağlam olmadığını vurguladı.

Mahmut Esat Yıldırım, sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’O blokzincir teknolojisini yazan yazılımcıların güvenlik bakış açısıyla bakmadığı zaman zaaflar çıkabiliyor ve o blokzincir algoritmasını tamamen kırılabilmesine ve tamamen ele geçirilebilmesine sebep oluyor. Bu noktada da birçok kişinin paralarını kaptırmasına sebep olabiliyor.’’

VİDEO: 147
BAŞLIK: Blokzincirin Güvenliği Yazılımcısına Bağlı
KONUŞMACI: Mahmut Esat Yıldırım – BTK USOM İleri Siber Güvenlik Operasyonları Koordinatörü

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE