Blokzincir teknolojisi kişisel veriler için güvenilir!

6’ncı Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde konuşan Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adli Bilişim ve Suç Uzmanı Hamza Aytaç Doğanay, blokzincir teknolojisinin kişisel verilerin korunması konusunda nasıl bir rol oynadığını açıkladı.

Hamza Aytaç Doğanay, blokzincirin aslında geçmişi olan ve akademik temeli olan bir çalışma olduğunu dile getirdi. Doğanay, blokzincirin yeni olmasına rağmen kendini kanıtlamış bir çalışma olduğunun altını çizerken, diğer kriptografik özellikleri de kullanarak özellikle kendinden önce yapılan işlemleri inkar edilemeyecek şekilde ortaya koyduğunu ifade etti.

Hamza Aytaç Doğanay sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Bu da kişisel veri güvenliğinde bizim kanunumuzda yer alan çok fazla uyuşan bir durum. Çünkü ilkelerimize baktığımız zaman gerektiğinde hukuka uygun ve dürüst olması gerekiyor sakladığımız verilerin. Aynı zamanda gerektiğinde doğru ve güncel olma ilkemiz de var. Sakladığımız verilerin değişip değişmediği, bütünlüğü, silinip silinmediği zamanı geldiğinde silinmemesi ya da silinmesiyle alakalı takipleri yapabilmemiz açısından bir mekanizma olması açısından güvenilir bir teknoloji.’’

VİDEO: 133
BAŞLIK: Blokzincir Teknolojisi Kişisel Veriler İçin Güvenilir!
KONUŞMACI: Hamza Aytaç Doğanay – Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adli Bilişim ve Suç Uzmanı
RÖPORTAJ: Fethi Türkel

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE