Birleşik Arap Emirlikleri’nden yatırım hamlesi

Türkiye ile Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (CEPA) imzalayan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ankara Büyükelçisi Saeed Thani Hareb Al Dhaheri, kısa süre içinde 50,7 milyar USD değerinde 13 projenin yaşama geçirileceğinin altını çizdi.

Yıllık ticaret hacminin 40 milyar USD’nin üzerine çıkarılacağını ve 125 bin yeni istihdam yaratılacağını açıkladı. Al Dhaheri, 30 Kasım’da Dubai’de başlayacak olan COP28 zirvesine katılması planlanan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk delegasyonu ile küresel iklim değişikliği ile mücadele anlamında da ilişkilerin gelişeceğini belirtti ve zirveye Türkiye’den iş insanları, gazeteci, akademisyen ve STK temsilcilerini davet etti.

Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçisi Saeed Thani Hareb Al Dhaheri, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkilerin gelişmesi, iki ülkenin kalkınma hedeflerine yönelik vizyonlarına hizmet etmek üzere ortak çalışma ve işbirliğini ilerletme yönündeki güçlü ve karşılıklı olarak desteklenen kapsamlı stratejik ortaklıkta 1 Eylül 2023 tarihinde yeni bir sayfa açtıklarını belirtti.

BAE ve Türkiye arasında imzalanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (CEPA) ile iki ülke tarafından ticaret, yatırım, sanayi, turizm, ulaştırma, enerji, gıda, teknoloji, uzak ve diğer öncelikli kilit sektörlerde benimsenen iddialı planlar ışığında muazzam ticaret, ekonomi ve yatırım fırsatlarıyla dolu umut verici bir gelecek beklediklerini dile getiren Al Dhaheri, “BAE ile Türkiye arasındaki toplam petrol dışı ticaret hacmi 2022 yılında 19 milyar ABD dolarına ulaşarak 2021’e kıyasla yüzde 40, 2020’ye kıyasla ise yüzde 112 artış gösterdi. Türkiye ile imzalanan CEPA, BAE’nin küresel ekonomik anlaşmalar programı kapsamında imzaladığı dördüncü anlaşma olma özelliğini taşıyor. 13 projede 50,7 milyar USD… Anlaşmanın petrol dışı ikili ticareti beş yıl içinde yıllık 40 milyar dolara çıkarması ve 2031 yılına kadar Türkiye’de 100 bin, BAE’de 25 bin yeni istihdam yaratması bekleniyor. Ayrıca anlaşmanın BAE’nin Türkiye’ye ihracatını yüzde 21,7 oranında arttırması bekleniyor.” şeklinde konuştu.

Al Dhaheri, anlaşmayla petrol dışı ticaretin yüzde 93’ünden fazlasını temsil eden mal ve ürünlerin yüzde 82’sinde gümrük vergilerini kaldırarak veya azaltarak her iki ülke için karşılıklı fayda sağlamayı ve uzun vadeli, sürdürülebilir ve kapsamlı ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi amaçladıklarını; inşaat, metaller ve ürünleri, polimerler ve diğer mamul ürünler gibi başlıca sektörler de dâhil olmak üzere karşılıklı olarak pazar erişimini geliştireceğini anlattı.

Türkiye’ye yapılan petrol dışı ihracatın 2022’de 2021’e kıyasla yüzde 109 artışla 5,6 milyar dolara ulaştığının altını çizen Al Dhaheri, Türkiye’den yapılan ithalatın BAE’den dünyanın geri kalanına yapılan yeniden ihracat işlemlerinin değerinin de 2022’de yüzde 87 artışla 2,3 milyar dolara ulaştığını söyledi ve şöyle devam etti: “BAE ve Türkiye birbiri için çok değerli ticari partnerler… BAE, Türk firmaları için çok önemli bir konuma sahip. Her yıl Türkiye’den milyarlarca Dolarlık ithalat yapmaktayız. 2022 yılında petrol dışı ticaret hacmi 18,9 milyar USD…”

Türkiye’den ithal edilen ürünlerin bir kısmının BAE pazarında tüketilirken asıl önemli kısmı dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan BAE üzerinden pek çok ülkeye ihraç edildiğini vurgulayan Al Dhaheri, “Bu ticaretin her iki ülke için de ne kadar yararlı olduğu ve karşılıklı olarak fayda sağladığı ortadadır” dedi. Al Dhaheri, Türkiye’de yaşanan son deprem felaketi ile ilgili bir soru üzerine yardım ekipleri yönlendirdiklerini ve hastane yaptıklarını söyledi.

COP 28’e Erdoğan da katılacak

Küresel iklim değişikliği, doğal kaynakların tüketimi ve artan nüfusun yarattığı kirletici baskının yeryüzündeki yaşamı tehdit ettiğini dile getiren Al Dhaheri, bu nedenle BAE’nin, gerçekleştirilen uluslararası çalışmaları samimiyetle desteklediğini ve 30 Kasım-12 Aralık 2023 tarihinde yüzlerce ülkeden devlet başkanı, başbakan olmak üzere pek çok liderin katılacağı uluslararası COP 28 toplantısına ev sahipliği yapacağını söyledi ve “Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması beklenen zirvede insanlığın yeryüzündeki yaşamın torunlarımız için daha iyi olmasını sağlayacak seçenekler tartışılacak.” diye konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE