Bir robot insan yardımı olmadan ameliyat gerçekleştirdi

ABD Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları tasarladıkları Akıllı Doku Otonom Robotu’nun (STAR) insan yardımı olmadan cerrahi operasyon gerçekleştirdiğini duyurdu.

Hassas robot üzerinden gerçekleştirdikleri deneyde insan yardımı olmadan hayvanlar üzerinde başarılı bir laparoskopik cerrahi operasyon yaparak bir ilke imza attıklarını açıklayan araştırmacılar, gerçekleşen bu deneyin ardından robotların beş yıl içerisinde insan cerrahisinde daha fazla kullanılabileceğini belirtti.

Operasyon sırasında toplamda 86 dikiş atarak toplam ameliyat süresinin üçte ikisini bu kısımda harcayan robot, sürenin geri kalanında insanlar tarafından yönetildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Johns Hopkins Üniversitesi Whiting Mühendislik Fakültesi Yardımcı Makine Mühendisliği profesörü Axel Krieger, “Bulgularımız, ameliyattaki en karmaşık ve hassas işlerden birini; bir bağırsağın iki ucunu yeniden birbirine bağlamayı otomatik hale getirebileceğimizi gösteriyor. İşlemi dört hayvan üzerinde gerçekleştiren STAR, aynı işlemi gerçekleştiren insanlara kıyasla çok daha iyi sonuçlar elde etti” dedi.

Ayrıca baştan sona tüm prosedürü kendi başına gerçekleştirebilecek duruma gelene kadar robota daha büyük ameliyat süreçlerini yürütebilme kabiliyeti öğretmeyi planladıklarını ifade eden araştırmacılar, insanlı ilk deneylerin de sadece beş yıl içerisinde başlayabileceğini söyledi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE