Bir ChatGPT engelide de İspanya’dan gelebilir!

İtalya’nın oldukça sürpriz olan ChatGPT engeli, Avrupa genelinde endişelere sebep oluyor. Bugün de sürece İspanya eşlik ediyor.

İtalya’nın Veri Koruma Kurumu, OpenAI’ın veri işleme yöntemlerinin Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliğine (GPDR) uymadığını söyleyerek ChatGPT sistemini geçici bir süreyle yasaklandı. Düzenleyici kurum, OpenAI’ın ChatGPT’nin temelinde bulunan GPT dil modelini eğitmek adına abonelerden toplu halde veri toplamasının yasal bir delile sahip olmadığını dile getiriyor.

Kurum ayrıca OpenAI’ın çocukları korumak adına gerektiği kadar uğraş vermediğini de ifade ediyor. OpenAI, Capetonian 13 yaşından büyüklere dair olduğunu açıkça dile getiriyor fakat yetkililere göre çocukların tatmin etmeyen yanıtları görmesini yasaklayacak herhangi bir yaş kontrol önlemi yer almıyor.

Bu konu bugün bir defa daha gündemde bulunuyor çünkü İspanya’da ChatGPT’nin veri yönetim sürecini test etmeye başladı. Daha spesifik olacak olursak İspanya’nın Veri Koruma Otoritesi AEPD, İtalya’nın arkasından giderek OpenAI ile alakalı Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni (GDPR) ihlal etme şüphesiyle bir ön soruşturma başlattığını açıkladı.

Bundan önce konuyla ilgili olarak Almanya merkezli yetkili isimlerden Ulrich Kelber, ‘’Prensipte bu tür bir yasaklama eylemi Almanya’da da mümkündür.’’ ifadesini kullanmış ve bunun eyaletlerin yetki alanına gireceğini ifadelerine eklemişti. Kelber, Almanya’nın İtalya’dan yasakla alakalı daha fazla bilgi beklentisinde olduğunu belirtti, Fransa ve İrlanda’daki yetkili kurumların da atılan adımı tartışmak adına İtalyan veri düzenleyicisiyle temas içerisinde olduklarını dile getirdi.

Dün OpenAI şirketine ChatGPT’yi İtalya’da çalışır tutmak sebebiyle 30 Nisan’a kadar zaman verdi, gerekli adımlar gelmezse servisin tam anlamıyla engelleneceği açıklandı. OpenAI’dan ChatGPT’nin işletilmesi adına gerekli bulunan veri işleme süreci ile birlikte veri sahiplerine sunulan hakları duyurulan bir bilgilendirme oluşturarak resmi sitede yayınlanması, sistem için bir yaş doğrulama sistemi oluşturması, 31 Mayıs’a kadar radyo, TV, gazete ve internet aracılığıyla veri toplama sistemleri ve İtalya halkının kişisel verilerinin firmanın algoritmalarını eğitmek adına nasıl kullanım sağlanacağı ile alakalı bir tanıtım kampanyası yürütmesi bekleniyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE