Bilim kurgu filmleri gerçek mi oluyor? Uzmanlar yapay zeka tehlikesi konusunda uyardı!

Bazı yapay zeka araştırmacıları ve Elon Musk, insanlık için yaratabileceği tehlike sebebiyle yapay zeka gelişiminin durdurulması konusunda çağrıda bulundu.

Son zamanlarda özellikle ChatGPT’nin sergilediği başarının sonrasında birçok şirket, yapay zeka (AI) teknolojisi konusunda çalışmalarına hız kazandırırken, daha şimdiden yeni mesajlaşma robotları kullanıma başlandı. Yapay zeka teknolojisinin bu kadar hızlı şekilde ilerleme kaydetmesi ise soru işaretlerini de artırıyor. Bazı araştırmacılar şirketlere bu konuda uyarıda bulundu.

Yapay zeka teknolojisi denetim altına alınamaz duruma gelebilir

Bazı AI araştırma uzmanları ve Elon Musk, toplum ve insanlık için oluşturabileceği tehlikeleri gerekçe göstererek, dünyanın dört bin yanındaki yapay zeka laboratuvarlarını büyük ölçekli AI sistemlerinin gelişimini durdurması konusunda çağrıda bulundu.

Kar amacı gütmeyen Future of Life Institute aracılığıyla yayınlanan ve uzman araştırmacıların imzalarının bulunduğu mektupta, yapay zeka laboratuvarlarının şu anda, ‘hiç kimsenin, geliştiricilerinin bile anlamayacağı, tahmin edemeyeceği veya güvenli bir şekilde kontrol edemeyeceği’ makine öğrenimi sistemleri geliştirmek ve yaymak için denetim altına alınamaz bir yarışa çıkmış olduğu görülüyor.

Tüm AI laboratuvarlarının GPT-4’ten daha güçlü teknolojiler geliştirme konusunda yaptıkları çalışmalara en az 6 ay ara verilmesi gerektiğini belirten uzman araştırmacılar, bu sürece her şirketin dahil olması gerektiğine inançlarını dile getirdi. Şirketlerin bu konuda kayıtsız kalması halinde ise konuya hükümet yetkililerinin dahil olması gerektiği de belirtilen sözler içerisinde yer aldı.

Bu açıklamaya imza atanlar arasında Yuval Noah Harari, Apple Kurucu Ortağı Stewe Wozniak, Skype Kurucu Ortağı Jaan Tallinn, Politikacılar; Andrew Yang ve Stuart Russell, Yoshua Bengio, Gary Marcus ve Emad Mostaque dahil olmak üzere birçok AI araştırmacısı ve CEO yer aldı.

Yayımlanan mektubun Google ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin çalışmalarına herhangi bir etki yapmayacağı düşünülüyor. Ancak ChatGPT’nin yapımcısı olan OpenAI bile potansiyel risklerin farkında olduğunu bildirdi. Şirket yaptığı açıklama ile gelecekteki AI teknolojilerinin tarafsız olarak araştırılması gerektiğine yönelik fikrini dile getirmişti.

Yapay zeka, oldukça etkileyici ve insanlık için büyük bir potansiyele sahip olmasının yanında bazı riskleri barındırdığını göz önünde bulundurmak gerekir.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE