Bilim adamları insan beyni ile yapay zeka hücrelerini birleştiriyor

Bilim insanları, yapay zeka hücrelerini insan beyni ile birleştirme hazırlıklarını sürdürüyor. Bilim adamları yapay beyin hücresine ‘Pong’ oyunu oynatarak sınırları zorluyor.

Bir inceleme ekibi, Avustralya Ulusal İstihbarat Ofisi’nden (Office of National Intelligence) 600 bin dolar değerinde bir hibe alarak yapay zekayı insan beyni hücreleri ile birleştirmenin yöntemlerini araştırmak adına hazırlıklara başladı. Melbourne merkezli bir girişim olan Cortical Labs ile ortaklık içerisinde olan ekip, bir petri kabının içerisinde yaklaşık olarak 800 bin beyin hücresinden oluşan bir kümenin ‘Pong’ oynayabildiğini başarılı bir şekilde gözler önüne sermişti.

Yapay zeka ile beyin hücreleri birleşecek

Temel fikir, biyolojiyi yapay zeka ile birleştirmek, bu da insansız araçlar, otonom insansız hava araçları ya da teslimat robotları ve makine öğrenme teknolojisi için yeni fırsatlar sunabilir. En azından hükümetin bu yatırımla ulaşmayı amaçladığı şeyin bu olduğu görülüyor. Bununla beraber inceleme ekibi, çalışmalarıyla alakalı gözü pek iddialardan taviz vermiyorlar.

Ekip lideri ve Monarch Üniversitesi’nde Doçent olarak görev yapan Adeel Razi yapmış olduğu açıklamada, ‘’Bu yeni teknoloji kapasitesi gelecekte mevcut, tamamen silikon tabanlı donanımının performansını aşabilir. Bu tür araştırmaların sonuçları, planlama, robotik, gelişmiş otomasyon, beyin-makine arayüzleri ve ilaç keşfi gibi ancak bunlarla sınırlı olmayan birçok alanda önemli etkilere sahip olacak ve Avustralya’ya önemli bir stratejik avantaj sağlayacaktır.’’ ifadelerine yer verdi.

Razi’ye göre yeni teknoloji, bir makine zekasının beyin hücreleri gibi ‘yaşamı boyunca öğrenmesini’ sağlayarak eski yeteneklerini kaybetmeden yeni beceriler kazanmasına ve mevcut bilgilerini yeni görevlerde uygulamasına fırsat sağlayabilir. Razi ve meslektaşları, ‘sürekli yaşam boyu öğrenme’ sürecini araştırmak adına DishBrain sistemi ismine sahip bir laboratuvar kabında beyin hücreleri yetiştirmeyi amaçlıyor. Bu oldukça iddialı bir proje ve tamamlanması için muhtemelen uzun bir zaman gerekecek. Ekip, aldıkları hibe ile beraber biyolojik sinir ağlarının öğrenme kapasitesini kopyalayabilen daha iyi bir yapay zeka geliştirmek için kullanmayı planlıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE