Bilgisayarınız Windows 11 için hazır mı?

Microsoft, Windows 11 için ilk halka açık ve kararlı beta sürümünü yayınladı. Ancak, her bilgisayar yeni sürümü yükleyemeyebilir.

Windows 11, daha çok görsel bir revizyon gibi görünse de, Windows 11’de yeni donanımlara uygun hale getirilmiş bazı değişiklikler var. Hatta, Microsoft’un bazı Surface modelleri bile Windows 11’i çalıştıramayacak.

İşte yeni işletim sisteminin bilgisayarınızda çalışıp çalışmayacağını öğrenebileceğiniz bir açıklama:

Minimum sistem gereksinimleri

  • 1 Ghz’dan hızlı olan 2 çekirdekli ve 64-bit uyumlu işlemci
  • 4 GB Ram
  • 64 GB disk hafızası
  • UEFI ve Secure Boot uyumlu donanım yazılımı
  • Güvenilir Platform Modülü TPM 2.0
  • WDDM 2.0 sürücüye sahip ve DirectX 12 uyumlu ekran kartı
  • 720p destekleyen 9 inç ekran
  • Windows 11 kurmak için internet bağlantısı

1 Ghz işlemci, 4 GB ram ve 64 GB hafıza biraz eski teknoloji gibi gözükse de bazı ayrıntılar var. Eski bilgisayarınız, günümüz bilgisayarlarından daha güçlü olsa bile, Windows 11 için uyumlu olmayabilir. TPM 2.0 gereksinimi, Microsoft’un kesinlikle gerekli olduğunu belirttiği bir şeydir.

Diğer yandan bir başka gereksinim de işlemci. Microsoft, yalnızca 8’nci nesil ve üzeri Intel işlemcilerin desteklendiğini söyledi. AMD işlemci kullanıyorsanız, bilgisayarınız güncelleme için uyumlu olmayabilir.

TPM 2.0 nedir?

TPM, işlemcinize gömülü bir fiziksel çip veya şifreleme anahtarı olabilen bir güvenlik modülüdür. Sizi kötü niyetli kişilerden korumak için önyüklemeden önce sürücünüzü şifreli tutar. Bilgisayarınız açılmadan önce anahtarı kontrol eder ve bir şeyler yanlışsa, içeriğinizi kilitli tutar.

TPM 2.0 için kontrol etmenin en kolay yolu «Aygıt Yöneticisi»ne bakmaktır. Başlat tuşuna basın ve «Aygıt yöneticisi» için arama yapın. «Aygıt Yöneticisi»ne tıkladığınızda Bilgisayar parçalarının bir listesini göreceksiniz. Orada «güvenlik Cihazları»nı arayın. Üzerine tıkladığınızda «Güvenilir Platform Modülü 2.0» görmeniz gerekir. Eğer TPM 1.2 görüyorsanız ya da hiçbir şey görmüyorsanız, Windows 11 kuramazsınız.

İşlemcim uyumlu mu?

İşlemci uyumluluğunu da kontrol etmeniz gerekir. Microsoft, donanım uyumluluğuyla ilgili bir liste yayınladı. AMD, Intel ve Qualcomm uyumluluk listelerine linklerden ulaşabilirsiniz.

Listelerin kesin olmayabileceğini unutmayın. Listenin dışındaki bazı işlemcilerin yeni Windows 11’i çalıştırmayı başardığı söyleniyor.

Tüm gereksinimleri tek tek kontrol etmek istemiyorsanız, Microsoft Resmi Windows 11 web sayfasında, bilgisayarınızın uyumluluğunu kontrol eden bir uygulama yayınladı. Ancak, uygulama geçici olarak sayfadan kaldırıldı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE