Bilfen Lisesi öğrencileri, Türkiye’yi Estonya’da temsil etti

TEKNOFEST 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması’nda ikincilik ödülü alan ve cihazlarını tanıtmak, pazarlamak üzere ADAxy adlı şirketi kuran Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri, önemli bir başarı daha elde etti. Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın düzenlediği, 600’ü aşkın şirket arasında Türkiye birincisi olarak yılın girişimi ödülünü elde eden liseliler, Estonya’nın Tallinn şehrinde düzenlenen Avrupa’nın en büyük girişimcilik festivali Gen-E’de de ülkemizi temsil etme başarısı gösterdi.

Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencilerinden Aksel Deniz AKGÜL, Erim YILMAZ, Kerem BAŞOĞLU, Efe YÜKSEL, Ahmet BAYATLI, Ceren TÜRKMEN, Helin KESKİN, Nisan Zeynep ÇERGUN ve Atlas ÇİMENOĞLU, bu yıl “ADAXY” şirketiyle yarışmaya katıldı. Şirket çatısı altında COVID-19 virüsüne karşı, virüslü ortamı sterilize edebilen bir robot tasarlamayı, seri üretimini yapmayı planlayan öğrenciler, bu amaçla ilk UV-C ile ortam sterilizasyonu yapabilen COVAR-19 isimli otonom robotu tasarlayıp ilk prototipini üretti.

Gen-E Virtual Expo ve özel Online Awards, Gen-E 2022’yi dijital ve yerinde röportajlar, yazılı sunumlar, sahne sunumları ve fuar stantlarını harmanlayarak gerçek bir hibrit deneyim haline getirdi. Öğrenciler Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Başbakan Kaja Kallas, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ve Avrupa İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel’in katılımıyla gerçekleşen etkinliklerle Bata, Johnson&Johnson, Intel, Novartis ve NN Group gibi destekçiler tarafından verilen Avrupa Çevrimiçi Ödülleri için de yarıştı.

Covar-19

COVAR-19, Yapay zekâ ve Navigasyon algoritmalarını kullanarak tamamen otonom bir şekilde ortamda hareket edebilir. Aynı zamanda içinde bulunan UV-C Ledleri ve özel HEPA Filtreyi kullanarak havada bulunan virüsleri, alerjenleri, biyoaerosolleri ve zararlı bakterileri tamamen yok eder. Ortamı sterilize ettikten sonra ise Güneş panelli şarj istasyonuna geri döner. COVAR-19, güneş enerjisini kullanarak hem hem çevreyi korur hem de karbon ayak izini azaltır. Bu özelliği ile doğa dostu bir robottur. Özellikle okullar, hastaneler, anaokulları ve ofis alanları gibi insanların yoğun oldukları bölgeleri sterilize etmesi için üretilmiştir. Cihazın yenilikçi yönlerinden birisi de UV-C Ledlerin cihazın içinde bulunmasıdır. Bu sayede çevreye zararlı UV ışınları yayılmaz.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE