BESOB ve Uyumsoft’tan iş birliği

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) ile Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.Ş. arasında, e-Dönüşümde iş birliği protokolü imzalandı.

Bu iş birliği kapsamında, Uyumsoft’un e-Uyum (e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter vb) uygulamaları ve ticari yazılım çözümleri, 22 Ocak 2022’de yayınlanan 509 tebliği kapsamında tanımlanan sektörler başta olmak üzere gayrimenkul, otomotiv sektörleri gibi tüm sektörlerin dijital dönüşümüne rehberlik edecek.

Ayrıca, GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından yayınlanan 509 sıra nolu Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği’ne göre, e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükellefler tarafından, vergi mükelleflerine yapılan satışlarda vergiler dahil toplam tutarın 2 bin TL olması, vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere yapılan satışlarda ise toplam tutarın 5 bin TL’yi bulması durumunda, kağıt fatura yerine, e-Arşiv Fatura düzenleme zorunluluğu 1 Mart 2022 tarihinden itibaren hayata geçirildi. Bu kapsamda, GİB e-Arşiv 2 bin-5 bin uygulamasını kullanacak olan BESOB Üyeleri, Uyumsoft’un GİB e-Arşiv 2 bin- 5 bin ürününü ücretsiz olarak kullanabilecek.