Bella Hadid’e sprey ile elbise yapıldı

2022 Paris Moda Haftası kapsamında podyuma çıkan Bella Hadid’e insan tenine temas ettiğinde kumaşa dönüşen madde ile elbise yapıldı.

Beyaz lateks madde bir sprey yardımıyla podyuma yarı çıplak gelen Bella Hadid’in üzerine püskürtüldü. İşlem sonrasında Hadid’in üzerini saran beyaz bir elbise elde edildi. Hadid, bu elbiseyle moda tarihine geçmiş oldu.

Moda, teknoloji ve malzeme biliminin iş birliğinin giderek daha çok sinerji yaratmaya devam ettiğini aktaran Akademisyen-Yazar Ecehan Ersöz, “Dijital dünyada Moda 4.0 bu iş birliği ile tasarımlarda fark yaratmayı sağlıyor. Paris Fashion Week’te Bella Hadid’in spreyle giydirilmesinde de bunu ilginç şekilde gördük. Cilde temas edince buharlaşan ve form alan bir malzeme kullanıldı. Giysi modelin üstünde tasarlanarak şekillendi. Moda, bilim ve teknoloji sinerjisi bu sayede tasarımcıların tasarımlarına esneklik sağlayacak” dedi.

İleride bu tekniğin yaygınlaşacağını düşündüğünü belirten Ecehan Ersöz, “Bu sayede hem tasarımların kişiselleştirilebilirliği artacak, müşteri-tasarımcı iş birliği artacak, ölçü alma işlemi farklı bir boyut kazanacak. Podyumda sprey şekilde makineden çıkan köpüksü malzemenin şekil alabilir özellikte olması tasarımlarda esneklik sağlayacak. Burada teknoloji sayesinde modanın sanat ve estetikle buluşmasında sınırların aşılabileceğini söylemek mümkün” şeklinde konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE