Bayraktar Kızılelma ilk testi başarıyla geçti

Baykar tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın birinci prototipi ile yapılan ilk motor entegrasyon testi başarıyla tamamlandı.

Test, Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’nde bulunan test alanında yapıldı. Testi Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar yönetti.

İlk uçuşunun 2023’te gerçekleştirilmesi hedeflenen Bayraktar Kızılelma özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetiyle muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek bir platform olacak.

Ayrıca, TCG Anadolu Gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olacak şekilde geliştirilen Bayraktar Kızılelma, bu yeteneği sayesinde denizaşırı görevlerde önemli rol üstlenecek.

İnsansız hava araçlarından farklı olarak agresif manevralarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar Kızılelma, yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı da etkinlik sağlayacak.

Milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak olan insansız savaş uçağı, planlanan bin 500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE