Başkentte girişimcilik rüzgarı esti

Girişimcilik ekosistemi, Ankara TEKMER, LEAP Investment ve helo! iş birliğiyle Ankara’da buluştu. Tüm girişimcilik ekosistemini bir araya getirmek amacıyla Yücelen Grup ve Yıldırım Grup öncülüğünde kurulan Ankara TEKMER’de düzenlenen Invest-Up Ankara etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Girişimcilik ekosisteminin önde gelen isimlerinin bir araya geldiği Invest-Up Ankara, Ankara TEKMER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen, LEAP Investment Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım ve CEO İmran Gürakan’ın konuşmalarıyla başladı.

Ankara TEKMER’in Türkiye’nin ilk özel Tekmer’i olduğunu ve 30’dan fazla firmaya ev sahipliği yaptığını vurgulayan Gürakan, birçok programla girişimcilerin gelişimine destek olduklarını; aktif 5 yatırımı olan bir fonun kurduğu kuluçka merkezi olmasının da girişimcilerin yatırımcıya erişiminde büyük fayda sağladığını söyledi.

Invest-Up Ankara’daki paneller, girişimcilerin başarı hikayelerini paylaştığı Kurucu Paneli ile başladı. Burak Dayıoğlu moderatörlüğünde, birbirinden başarılı girişimlerin kurucuları QReal’dan Alper Güler, Onedio’dan Kaan Kayabalı, Resmo’dan Serhat Can ve Mobile Action’dan Yekta Özcömert hikayelerini ve başarı sırlarını paylaştı. Girişimcilik dünyasındaki güncel durumun ve trendlerin ele alındığı panelde, girişimcilere ışık tutacak önemli tavsiyelerde bulunuldu.

Devlet desteklerinin girişimcilik ekosistemindeki öneminin ve faydasının aktarıldığı Kamu Panelinde ise ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz moderatörlüğünde, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknoloji Girişimciliği Daire Başkanı Damla Turan, KOSGEB Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Görkem Gürbüz ve Ankara Kalkınma Ajansı Koordinatörü Erdem Koçoğlu yer aldı. Girişimcilik ekosistemini destekleyen kamu temsilcileri, güncel devlet politikalarını aktararak; girişimcilerin faydalanabileceği destekleri, teşvikleri ve programları anlattı.

Dr. Gürbüz “KOSGEB olarak TEKMER’lerimizi desteklemeye devam ediyoruz, Bakanımız Sayın Mustafa VARANK’ın geçen hafta açıkladığı üzere TEKMER destek üst limitiniz 3,8 Milyon TL’den 6 Milyon TL’ye yükseltilmiştir. KOSGEB olarak; 1990 yılından beri tekno girişimci ekosistemi için destek süreçlerimiz sürekli artarak devam etmektedir” dedi.

Panel, Türkiye’nin önde gelen yatırımcılarının süreçlerini aktardığı Yatırımcı Paneli ile devam etti. Ev sahibi Ankara TEKMER ve LEAP Investment CEO’su İmran Gürakan’ın moderatörlüğünde 500 Emerging Europe’tan Arın Özkula, Lima Ventures’tan Ahmet Argun, Teknoloji Yatırım’dan Elif İnalkoç Gedikli, Angel Effect’ten Gökhan Akar, APY Ventures’tan Mustafa Keçeli ve Türkiye Kalkınma Fonu’ndan Merve Yaşaroğlu yatırım dünyasından bilgiler paylaştı. Katılımcılar, Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminin her geçen gün daha iyiye gittiğini, başarılı girişimcilerin sayısının arttığını, yeni yatırım rekorlara imza atıldığını ve önümüzdeki dönemlerde de yabancı yatırımların da artmasıyla birlikte ekosistemin çok daha iyi yerlere geleceğini vurguladı.

Etkinlik, katılımcıların ağlarını genişletmeye olanak sunan bir network ve kokteyl ile son buldu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE