Bard’ı güncelleyen Google, Product Studio ile ses getirdi!

ChatGPT rakibi olan Bard’ın güncellemesini gerçekleştiren internet devi Google, bugün aynı zamanda Product Studio ile de ilgileri üzerine çekti.

Google imzalı Product Studio, ilk olarak ABD’de aktif edilen yapay zeka merkezli bir yardımcı sistem oluyor. Bu dikkat çeken sistem satıcıların ya da başka bir deyişle e-ticaret ile ilgilenen kişilerin, üretken yapay zeka kullanarak rahatça farklı ürün görselleri oluşturmasına imkan sağlıyor.

Ücretsiz çalışan sistem, yüklenmiş olan bir ürün görselini yalnızca yazarak farklı fonlara gerçekçi bir şekilde yerleştirme yapabiliyor. Fon ile obje ayırma ile alakalı da etkili şekilde görev yapan hizmet, söylendiği kadarıyla ihtiyaç durumunda düşük çözünürlüklü ya da ufak görselleri hızlı bir şekilde büyütmeyi başarıyor. Bu imkanlar e-ticaret ile uğraşan kişilerin görsel oluşturma sürecinin maliyetini düşürmeyi ve hız kazandırmayı amaçlıyor. Bu durum elbette hayatını bu hizmetler ile sürdüren grafik tasarımcılar ve ürün fotoğrafçıları için çokta iyi bir gelecek vadetmiyor. Yapılan güncelleme ile Bard sohbet robotu artık verdiği cevaplarda Google aracılığıyla aldığı fotoğrafları görüntüleyebiliyor. Yeni dönemde Bard’dan direk belli başlı konularda görsel istenebiliyor ve sohbet robotu süreçte görsel için mutlak olarak bir kaynak gösterimini yapabiliyor.

Türkiye’ye açık olan ancak henüz dil desteği bulunmayan Bard, kaçıranlar adına Adobe Firefly entegrasyonuna da sahip bulunuyor. Bu sayede kişiler doğrudan Bard’a komut vererek Firefly üzerinden yazarak görsel üretimi sağlıyor. Kısa süre önce koyu arayüz moduna kavuşan Bard artık PaLM değil daha yetenekli GPT-4 gibi PaLM 2 dil modelini temel alıyor. Google, Bard’ın geçen ay ise kod oluşturma, hata ayıklama ve kod açıklama yeteneği kazandığını açıklamıştı. Bard, firmanın açıklamasına bakıldığı zaman C++, Java, Java Script ve Python içerisinde olmak üzere 20 programlama dilinde yazma becerisi ile kullanımı sağlanabilecek. Google’ın diğer ürünleri ile entegrasyona da sahip bulunan Bard, son sürümüyle özellikle kod açıklama altyapısı ile yeni programcıları çok mutlu edecek izlenimini oluşturuyor. Kodların neden çalışmadığını anlamanız konusunda da size fayda sağlayacak olan yapay zeka destekli sohbet botu, Google’a göre şu aşamada kodlama konusunda bazı hatalar yapabiliyor, sistem eğer hatasını bulursanız kendi kodlarının da kontrolünü sağlayabiliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE